Co ma więcej bakterii: telefon czy toaleta? Wyniki badania mogą zaskoczyć

2024-04-12 10:18

Wiele osób jest przekonanych, że toaleta jest jedną z najbrudniejszych rzeczy, na jakie można trafić. Najnowsze badania, udowodniły coś jednak o wiele brudniejszego. Okazuje się, że nasze telefony komórkowe mogą być nawet sześciokrotnie bardziej niehigieniczne.

Co ma więcej bakterii: telefon czy toaleta? Wyniki badania mogą zaskoczyć
Autor: fot. Getty Images Co ma więcej bakterii: telefon czy toaleta? Wyniki badania mogą zaskoczyć

Toaleta czy telefon - co jest czystsze?

Najnowsze testy wymazów wykazały, że aż 52 procent telefonów komórkowych było "silnie skażonych drobnoustrojami". Jeden ze sprawdzonych smartfonów miał ponad sześciokrotnie wyższe skażenie drobnoustrojami niż deska sedesowa. Badaczom udało się ustalić, że aż jedna czwarta użytkowników telefonów nigdy nie czyści swoich urządzeń.

Sześć na dziesięć osób przyznało, że regularnie korzysta z telefonu komórkowego, będąc w łazience, a aż 15 procent ankietowanych wyznało, że nie myje rąk po skorzystaniu z ubikacji. Co więcej, aż dwie trzecie ankietowanych rodziców widziało, jak ich pociechy wkładają telefony komórkowe do buzi.

Autorzy badania podkreślają, że każdorazowe dotknięcie telefonu może rozprzestrzeniać aktywność drobnoustrojów. Zaznaczyli, że by jak najbardziej ograniczyć ryzyko, które mogą za sobą nieść, powinniśmy myć ręce przynajmniej pięć razy dziennie i dodatkowo za każdym razem kiedy korzystamy z ubikacji. Dodatkowo powinniśmy regularnie czyścić powierzchnie naszych smartfonów. Można w tym celu wykorzystać chusteczki i płyny antybakteryjne.

Bakteria New Delhi

Co można znaleźć na telefonach komórkowych? Wyniki szokują

Próbki z telefonów były pobierane przy użyciu sterylnych wymazów powierzchniowej. Następnie na każdej próbce przeprowadzona została szybka analiza ATP, by ustalić poziom skażenia mikrobiologicznego zarówno na ekranach, jak i na tylnej części telefonu komórkowego.

Doktor Primrose Freestone mikrobiolog z Uniwersytetu w Leicester wyjaśniła, co można znaleźć na powierzchni telefonów komórkowych. Jedną bakterii były Escherichia coli znana powszechnie jako E. coli. Ten rodzaj bakterii występuje w ludzkich odchodach. Większość z nich nie jest szkodliwa, jednak niektóre mogą powodować poważne infekcje. Według NHS (National Health Service) te bakterie są częstą przyczyną infekcji pęcherze. Co więcej, niektóre typy E. coli mogą powodować infekcje żołądkowo-jelitowe.

W innym badaniu przetestowano ekrany telefonów komórkowych osób w wieku od 22 do 62 lat. Sarah McConomy, dyrektor operacyjna SellCell, która przeprowadziła badanie, powiedziała:

Chcieliśmy dowiedzieć się, jak powszechne są szkodliwe bakterie na ekranach naszych telefonów komórkowych i jakie rodzaje bakterii są najczęstsze

Według niej, najbardziej szokująca była obecność bakterii P. aeruginosa, pochodzącej bezpośrednio z karaluchów i ich odchodów. Na telefonach, które wzięły udział w badaniu udało się okryć aż 20 kolonii paciorkowców i enterokoków kałowych, które tworzą się w żołądku i jelitach ludzi i zwierząt.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki