"Cisi zabójcy". Te niewinnie wyglądające symptomy mogą zwiastować poważny nowotwór
Wiele nowotworów rozwija się latami, nie dając żadnych objawów lub wysyłając nieoczywiste sygnały. Tzw. "cisi zabójcy" są szczególnie groźni, ze względu na bagatelizowanie ich i w efekcie późną diagnozę. Onkolog zwraca uwagę na symptomy, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.
Termin "cichy zabójca" używany jest do opisywania nowotworów, które często nie wykazują żadnych zauważalnych i typowych objawów. Takie objawy często są lekceważone przez pacjentów, co może mieć fatalne skutki, gdyż im później zdiagnozowany rak, tym trudniejsze jego wyleczenie.
Dlatego dr Ahmed El-Modir, konsultant onkolog w Spire Little Aston Hospital, wyszczególnił 7 rodzajów nowotworów, które cechują się nietypowymi symptomami, często bagatelizowanymi przez pacjentów. Należą do nich rak jelita grubego, rak szyjki macicy, rak wątroby, rak płuc, rak jajnika, rak prostaty i rak trzustki.
Rak jelita grubego
Objawy raka jelita grubego często długo są bagatelizowane i zrzucane na drobne problemy z trawieniem. Jednak objawów takich jak ból brzucha, wzdęcia, chęć wypróżnienia niedługo po skorzystaniu z toalety, zmiany rytmu wypróżnień (biegunki i zaparcia), nie należy lekceważyć. Objawem alarmowym jest przede wszystkim krew w stolcu i utrata wagi.
Choć czynnikiem ryzyka rozwoju raka jelita grubego jest wiek, nowotwór ten występuje również u młodszych osób, dlatego wszelkiego rodzaju podejrzane symptomy warto skonsultować z lekarzem.
Rak szyjki macicy
Ten rodzaj nowotworu rośnie bardzo powoli, długo nie dając o sobie znać. Wykrywa się go zazwyczaj za pomocą badania przesiewowego szyjki macicy.
Jeśli pojawią się u ciebie krwawienia między miesiączkami, po seksie, po menopauzie, lepiej skonsultuj się ze specjalsitą. Ponadto rak szyjki macicy może objawiać się zwiększeniem obfitości miesiączek, zmianą koloru i zapachu wydzieliny z pochwy, a także bólem w dole pleców, podbrzuszu i okolicy miednicy.
Jak podkreśla dr El-Modira, - Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy jest również wyższe, jeśli urodziłaś dzieci przed 17 rokiem życia, miałaś poród mnogi, nie byłaś szczepiona przeciwko HPV lub wcześniej chorowałaś na raka pęcherza moczowego, nerki, pochwy lub sromu.
Rak wątroby
Rak wątroby rozwija się najczęściej u osób powyżej 60. roku życia, u osób z cukrzycą, zapaleniem wątroby lub mlotylicą wątrobową.
Objawy raka wątroby często nie są nieoczywiste i, podobnie jak w przypadku raka jelita grubego, mogą być mylone z problemami z trawieniem.
Należą do nich częste nudności, wymioty, jaśniejsze stolce, ciemniejszy mocz oraz uczucie po zjedzeniu niewielkiej ilości pokarmu.
W zaawansowanych stadiach wyczuwalny jest ból brzucha w okolicy wątroby lub guzek.
Bywa, że pojawia się żółtaczka.
Rak płuc
Na raka płuc najbardziej narażone są osoby, które palą papierosy lub są narażone na działanie toksycznych substancji takich jak azbest, arsen, opary węgla oraz wysoki poziomy radonu. Bywa jednak, że nowotwór ten występuje również u osób niepalących.
Do symptomów świadczących o toczącym się procesie chorobowym należą kaszel, duszności podczas wykonywania lekkich czynności, zmęczenie, odkrztuszanie krwi, ból w klatce piersiowej i ramionach, a także powtarzające się infekcje klatki piersiowej. W zaawansowanym stadium nowotworu pojawia się również utrata masy ciała.
Rak jajnika
Rak jajnika często mylony jest z problemami z miesiączką. Objawia się wzdęciami brzucha, bólem w okolicy pleców, bólem miednicy, oraz zmęczeniem. Może również powodować biegunkę, zaparcia, parcie na mocz i częste oddawanie moczu.
Ryzyko rozwoju raka jajnika wzrasta nie tylko wraz z wiekiem. Czynnikami predysponującymi jest genetyka, endometrioza oraz cukrzyca.
Rak trzustki
Ten nowotwór jest szczególnie groźny, a jego leczenie nie należy do najłatwiejszych.
Objawy raka trzustki są łudząco podobne do wyżej wymienionych objawów raka jelita grubego i raka wątroby.
Pojawiają się wzdęcia, zmiany w wyglądzie i częstotliwości oddawania stolca, biegunki, zaparcia, nudności oraz wymioty. Ponadto objawami towarzyszącymi są bóle pleców, ból brzucha, który nasila się przy zmianie pozycji oraz żółtaczka.
Rak prostaty
Rak prostaty długo rozwija się w ukryciu, nie dając żadnych objawów. Daje o sobie znać zwykle dopiero, gdy guz jest na tyle duży, że naciska na cewkę moczową.
Do głównych symptomów należą trudności w oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu, uczucie pełności pęcherza, a także krew w moczu i nasieniu.