Cierpiał na silne bóle brzucha i wzdęcia. Okazało się, że miał w jelicie… 350 tabletek
28-letni mężczyzna zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Skarżył się na ból skurczowe bóle brzucha i wzdęcia. Towarzyszące dolegliwości były tak silne, że niejednokrotnie utrudniały mu codzienne funkcjonowanie. W końcu trafił do szpitala. Podczas operacji lekarze sam byli w szoku, gdy w jego jelicie znaleźli 350 tabletek.
Przypadek tego pacjenta pochodzącego z Brazylii został opisany na łamach czasopisma "Journal of Coloproctology". Mężczyzna cierpi na przewlekłą chorobę, która najczęściej atakuje dolny odcinek układu pokarmowego. Także może obejmować każdą inną część – od jamy ustnej aż do odbytu. Mowa tu o chorobie Leśniowskiego-Crohna. Jej typowymi objawami są ból brzucha i ostra biegunka.
Na te dolegliwości skarżył się 28-latek. Były tak nieprzyjemne, że utrudniały mu normalne funkcjonowanie i znacznie obniżały komfort życia. Zgłosił się do szpitala na badania, podczas których lekarze wykryli masę w prawym dole biodrowym. Wyniki kolonoskopii wykazały zwężenie esicy z ujściem sugerującym przetokę. Trafił na blok operacyjny.
Wykryto ciało obce w jego jelicie
Przeszedł laparotomię, czyli zabieg, podczas którego zlokalizowano obecność przetok między okrężnicą esowatą a jelitem cienkim oraz między jelitem krętym i okrężnicą wstępującą. Lekarze też odkryli ciało obce w jelicie cienkim. Musieli zatem naciąć ścianę jelita – ta interwencja chirurgiczna określana jest jako enterotomia. Dzięki temu znaleźli w tym organie zbitą masę uformowaną z… 350 tabletek mesalazyny.
Jak się okazało, mężczyzna przez rok zażywał mesalazynę w dawce 2,4 g dziennie w celu zmniejszenia objawów choroby Leśniowskiego-Crohna. Miesiąc przed zabiegiem zaczął tracić na wadze, a ból brzucha i wzdęcia mocno dawały się we znaki.
Źródłem jego dolegliwości były skumulowane tabletki w jelicie, które utworzyły tzw. farmakobezoar. Mógł on powstać w przypadku częstego stosowania preparatów (zawierających m.in. węglan magnezu, glin, wapń), a także w przypadku zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego lub nieprawidłowości anatomicznych.
W opublikowanym artykule podkreślono, że zwężająca, przetokowa postać choroby Leśniowskiego-Crohna dotyka od 12 do 54 proc. pacjentów. Najczęściej wtedy atakuje końcowy odcinek jelita cienkiego.