Ciało powie wszystko! Co postura mówi o pewności siebie?

2020-05-20 16:39

Dominująca postawa ciała może pomóc dzieciom poczuć się pewniej w szkole. Takie są wyniki nowego badania przeprowadzonego przez psychologów z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle-Wittenberg i Uniwersytetu Otto Friedricha w Bamberg.

Plaga wszawicy w polskich szkołach. Jakie preparaty pozwolą się ich pozbyć?
Autor: Getty Images

Jak się okazuje - ciało, a dokładnie przyjmowana poza, może nam powiedzieć bardzo dużo o charakterze. Przykłady? Proszę bardzo:

  • gdy osoba siedzi z rękami skrzyżowanymi za głową, opierając swobodnie stopy na stole, prawdopodobnie czuje się bardzo pewna siebie;
  • ramiona złożone przed sobą i zgarbione plecy zwykle wskazują na niepewność.

- Język ciała polega nie tylko na wyrażaniu uczuć, ale może również kształtować to, jak się czujesz - wyjaśnia Robert Körner z Instytutu Psychologii MLU. Badania nad tak zwanym stwarzaniem siły sprawdzają między innymi stopień, w jakim pewna postawa ciała może wpływać na uczucia i poczucie własnej wartości.

- Pozowanie mocy jest niewerbalnym wyrazem siły. Obejmuje wykonywanie bardzo odważnych gestów i zmian w postawie ciała - mówi Körner. Do tej pory większość badań koncentrowała się na badaniu wpływu na dorosłych. Badanie Körnera i współpracowników jako pierwsze bada dzieci.Jego zdaniem dzieci w wieku pięciu lat są w stanie rozpoznać i zinterpretować postawę ciała innych.

Polecamy: Bon turystyczny 1000 zł. ZASADY PRZYZNAWANIA

Więcej o eksperymencie

Naukowcy przeprowadzili eksperyment ze 108 rówieśnikami. Jedna grupa miała przyjąć dwie otwarte i ekspansywne pozycje na minutę. Druga grupa pozowała z założonymi przed siebie rękami i opuszczonymi głowami.

Dzieci, które wcześniej przyjmowały postawę otwartą, wykazywały lepszy nastrój i zgłaszały wyższą samoocenę niż dzieci z drugiej grupy. Efekty były szczególnie uderzające, jeśli chodzi o pytania dotyczące szkoły. - Tutaj pozowanie mocy miało największy wpływ na samoocenę dzieci - podsumowuje wyniki badania Körner. 

Czytaj też: Przełom w badaniach - będzie lek na Alzheimera?

Wiarygodne dane?

Nowe badanie jest zgodne z wcześniejszymi ustaleniami na temat pozowania siły; koncepcja ta budzi jednak kontrowersje w dziedzinie badań psychologicznych. Niektórych wyników, na przykład wskazujących wpływ na hormony lub zachowanie, nie udało się powtórzyć.

Dotyczy to również innych badań w dziedzinie psychologii i innych dyscyplin naukowych. - Aby nasze badanie było jeszcze bardziej obiektywne i przejrzyste, wstępnie go zarejestrowaliśmy i całą metodologię. Oznacza to, że sprecyzowaliśmy wszystko z góry i nie możemy nic później zmienić - wyjaśnia Körner.

Twoja postawa wobec koronawirusa. Sprawdź, jakim typem jesteś

Twoja postawa wobec koronawirusa. Sprawdź, jakim typem jesteś

Pytanie 1 z 8
Od czasu wybuchu pandemii starasz się nie wychodzić z domu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki