Chorzy z tym nowotworem przeżywają zaledwie kilka miesięcy. Jest szansa na skuteczną terapię

2022-05-11 11:25

Naukowcy z University of Surrey opracowali sposób, który może przyczynić się do wprowadzenia nowego modelu leczenia guzów mózgu. Badania trwające 7 lat sugerują, że istnieje sposób na leczenie najbardzej wyniszczającej postaci raka mózgu u dorosłych - glejaka wielopostaciowego.

Młoda kobieta z guzem mózgu na wizycie u onkologa
Autor: Getty Images

Glejak wielopostaciowy to pierwotny nowotwór złośliwy mózgu pochodzenia glejowego. Według klasyfikacji WHO z 2007 roku glejak wielopostaciowy należy do grupy nowotworów o IV stopniu złośliwości. Rokowania w przypadku glejaków są bardzo niepomyślne. Czas przeżycia od rozpoznania wynosi kilka do kilkunastu miesięcy. Zaledwie 3-8% chorych przeżywa dłużej niż 3 lata.

W formie 24 - Produkty szkodliwe dla mózgu

Nadzieja na leczenie glejaka

Naukowcy w badaniu przeprowadzonym na modelach komórkowych i zwierzęcych wykazali, że krótki łańcuch aminokwasów (peptyd HTL-001) jest skuteczny w celowaniu i i hamowaniu funkcji rodziny genów odpowiedzialnych za wzrost glejaka, czyli genów Hox. Zastosowany w badaniu peptyd HTL-001 przeszedł testy bezpieczeństwa i nadaje się do badań na pacjentach. 

Hardev Pandha, kierownik projektu i profesor onkologii medycznej na Uniwersytecie Surrey, powiedział:

"Ludzie, którzy cierpią na glejaka wielopostaciowego, mają pięć procent przeżywalności w okresie pięciu lat – liczba ta nie uległa poprawie od dziesięcioleci. Chociaż wciąż jesteśmy na wczesnym etapie procesu, nasz siedmioletni projekt daje iskierkę nadziei na znalezienie rozwiązania dysregulacji genu Hox, która jest związana z rozwojem glejaka i innych nowotworów, i która przez wiele lat okazała się nieuchwytnym celem".

Geny Hox są odpowiedzialne za zdrowy wzrost tkanki mózgowej, ale zwykle są wyciszane po urodzeniu. Jeśli jednak zostaną ponownie niewłaściwie „włączone”, ich aktywność może prowadzić do progresji raka. Dysregulacja genu Hox jest od dawna rozpoznawana w tej postaci guza mózgu.

"Rozpaczliwie potrzebujemy nowych metod leczenia tych agresywnych guzów mózgu. Celowanie w geny rozwojowe, takie jak geny HOX, które są nieprawidłowo włączone w komórkach nowotworowych, może być nowym i skutecznym sposobem na powstrzymanie wzrostu glejaka i zagrażanie jego życiu" - podkreśla Profesor Susan Short, współautorka badania z Uniwersytetu w Leeds.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki