Chorzy dostaną comiesięczny dodatek. Znamy kwotę i warunki

2024-06-20 7:44

Choroba to wyzwanie nie tylko dla organizmu, ale i dla portfela. Wiedzą o tym osoby chore przewlekle, które każdego miesiąca muszą przeznaczyć określoną kwotę na zakup leków, ale nie tylko. Tym razem w grę wchodzi dofinansowanie z budżetu państwa, a na pomoc może liczyć określona grupa pacjentów.

Chorzy dostaną comiesięczny dodatek. Znamy kwotę i warunki
Autor: Fot. Getty Images

Niezbędna terapia, która wymaga korzystania z prądu, pochłania dużą ilość energii, co przekłada się na rachunki chorych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce co miesiąc przekazywać takim osobom dofinansowanie w kwocie 100 złotych.

Poradnik Zdrowie - Choroby płuc

Dopłata za prąd dla niepełnosprawnych? Skorzysta wielu chorych

Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Biura Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych podczas jednej z rozmów na antenie Polsat News wskazał, że choć odmrożenie cen energii z pewnością dotknie wszystkich, to jednak w dużej mierze odczują to chorzy. A mianowicie w grę wchodzą pacjenci, którzy w celu leczenia i zachowania życia wymagają korzystania z koncentratora tlenu.

Krasoń wskazał, że tego rodzaju sprzęt musi działać co najmniej 18 godzin na dobę, a to z kolei wpływa na ostateczną wartość rachunku za prąd, nierzadko podnosząc go o 200 złotych. Co z kolei sprawia, że jest wiele przypadków gdy chorzy są zmuszeni rezygnować z leczenia.

Nowe rozwiązanie ma odciążyć domowy budżet. Comiesięczne dofinansowanie dla osób korzystających z koncentratorów tlenu ma wynosić 100 zł. Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada, że na projekt zostanie przeznaczone aż 30 mln złotych. Pieniądze będą wypłacane w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Jak działa koncentrator tlenu i kto z niego korzysta?

Wspomniany koncentrator tlenu zasyca powietrze obecne w otoczeniu chorego, a następnie oczyszcza je z azotu oraz innych gazów i dostarcza choremu za pomocą maski lub specjalnego przewodu.

Tlenoterapia wykorzystywana jest np. w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, czyli POChP. Natomiast tego rodzaju rozwiązanie stosowane jest również w takich sytuacjach jak:

Podkarpackie Centrum Ratownictwa Medycznego wskazuje, że tlenoterapia wykorzystywana jest także na oddziałach intensywnej opieki medycznej, czy internie, czyli wszędzie tam, gdzie pacjent wymaga wsparcia układu oddechowego. A wskazaniem do tlenoterapii jest spadek saturacji poniżej 94%, ponieważ to właśnie wtedy rozpoczyna się proces niedotlenienia tkanek.

Sprawdziliśmy, czy zapowiadane zmiany znajdują się już w ofercie PFRON, jednak na ten moment nie znaleźliśmy żadnych szczegółów. Jak tylko ruszy cała procedura i niepełnosprawni będą mogli skorzystać z dopłaty do prądu w wysokości 100 złotych miesięcznie, niezwłocznie poinformujemy o tym fakcie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki