Choroby, przez które nie wpuszczą cię do samolotu. Na liście min. choroba wieńcowa i odma
Podróżowanie samolotem jest bardzo wygodnym sposobem przemieszczania się. Zwłaszcza w wakacje wielu z nas wybiera ten środek transportu, aby jak najszybciej dotrzeć na wymarzony urlop. Przed wylotem warto jednak zrobić mały rachunek sumienia i zastanowić się czy nasz stan zdrowia pozwala na lot.
Choroby układu krążenia a latanie
Schorzenia, które należy w pierwszej kolejności uwzględnić przed odlotem to choroby układu krążenia np. dusznica bolesna, zastoinowa niewydolność serca, zawał mięśnia sercowego, niewydolność żył głębokich czy zakrzepica. Pacjenci z tymi chorobami mogą mieć na dużych wysokościach problemy z niedotlenieniem. Wynika to ze zmian ciśnienia, które wpływają na zawartość tlenu we krwi. Z tego powodu u osób z chorobami serca może wystąpić tachykardia czyli częstoskurcz. Przebyta zakrzepica nie jest co prawda przeciwwskazaniem do lotu, ale osoby z tym epizodem lub z żylakami kończyn dolnych powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem. Jeśli podczas lotu lub po jego zakończeniu zauważymy obrzęk kończyny, ból nasilający się podczas chodzenia i ustępujący w spoczynku lub uniesieniu nogi do góry, zaczerwienienie i zwiększone ucieplenie kończyny, powinniśmy niezwłocznie szukać pomocy medycznej.
Choroby układu oddechowego a latanie
Kolejna grupa chorób, które mogą stanowić przeciwwskazanie do podróży lotniczej to choroby układu oddechowego. W tym przypadku również wysokość powoduje, że ciśnienie powietrza jest coraz niższe, dlatego płuca mają trudność z pobraniem wystarczającej ilości tlenu. Dlatego choroby takie jak odma płucna, POCHP, astma czy zapalenie płuc mogą wykluczyć możliwość lotu. W przypadku zapalenia płuc infekcja powinna być wyleczona przed odlotem, w kraju, w którym podróżny akurat przebywa.
Choroby zakaźne a latanie
Osoby z jakąkolwiek chorobą zakaźną, powinny odłożyć podróże lotnicze do czasu, aż ich stan się nie poprawi, a choroba przejdzie w fazę niezakaźną. Dotyczy to zwłaszcza gruźlicy, błonicy, koronawirusa czy ospy.
Nie tylko chorzy nie powinni latać
W podróż samolotem nie powinny wybierać się też kobiety w ciąży, Dotyczy to kobiet po 36. tygodniu w przypadku ciąży pojedynczej i po 32. tygodniu w ciąży mnogiej. Ten środek transportu nie jest wskazany noworodkom w pierwszych dobach życia.
Również rekonwalescenci po niedawno przebytych zabiegach chirurgicznych powinni pomyśleć o innym środku transportu. Kolejni na liście osób, które powinny zrezygnować z lotu są miłośnicy nurkowania. Jeśli lot ma odbyć się wcześniej niż 24 godziny od ostatniego zejścia pod wodę to powinno się go przesunąć na późniejszy termin.
Osobom, u których występują wspomniane przeciwwskazania, zaleca się poinformowanie przewoźnika o swoim stanie zdrowia, najlepiej jeszcze przed zakupem biletu. Linie lotnicze mogą zażądać zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia pasażera.
Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do lotu
Stosowny dokument przed podróżą może wystawić lekarz rodzinny, lekarz specjalista prowadzący w przypadku choroby przewlekłej, lekarz ginekolog u ciężarnych lub lekarz poradni medycyny podróży. Pamiętajmy jednak, że przewoźnicy mają prawo do oceny stanu zdrowia pasażera przez własne służby medyczne. W ten sposób chcą wykluczyć wątpliwości co do bezpieczeństwa przelotu dla podróżnego lub zagrożenia zdrowotnego dla współpasażerów i załogi. Może to również wynikać z konieczności zapewnienia opieki medycznej lub specjalnych środków na pokładzie samolotu (np. tlenoterapii).