Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach. Zaskakujące wyniki badań

2023-05-16 13:36

Choroba Parkinsona to poważne schorzenie neurologiczne. Wciąż nie są znane przyczyny powstawania tego zaburzenia. Wczesne objawy są nieoczywiste i mogą długo pozostawać niezauważone. Odkryto nową potencjalnie przełomową metodę rozpoznawania choroby Parkinsona. Być może wystarczy… badanie kału.

Szklanka w trzęsących się dłoniach
Autor: GettyImages Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach. Zaskakujące wyniki badań

Choroby mózgu zaczynają się w jelitach

Znalezienie przyczyn, jak i skutecznych leków jest bardzo istotne w kontekście chorób neurodegeneracyjnych, ponieważ zgodnie z aktualnymi prognozami, w przyszłości co 3. Polak będzie cierpiał z powodu takich chorób. Nie od dziś trwają badania wskazujące na silne związki między tym, co dzieje się w jelitach, a zmianami zachodzącymi w mózgu.

Dotyczy to wielu chorób i zaburzeń, w których stosowanie odpowiednich diet sprzyja zmniejszeniu objawów chorobowych, np. dieta ketogeniczna przy padaczce lub dieta bezmleczna i dieta bezcukrowa u osób w spektrum autyzmu. Zauważono również potencjalny wpływ pracy jelit na stany depresyjne. Coraz głośniej mówi się też o związkach mikrobiomu jelitowego z chorobami neurodegeneracyjnymi jak alzheimer czy parkinson.

Poradnik Zdrowie Parkinson

Przyczyny choroby Parkinsona

Profesor mikrobiologii, Per Saris, wskazał, że prawdopodobnie czynniki środowiskowe, jako przyczyny parkinsona, zdecydowanie dominują nad wpływem genów. Ten ostatni oszacował na ok. 10 proc. Jako jeden z czynników środowiskowych wskazał bytowanie bakterii w przewodzie pokarmowym.

Naukowcy z Helsingin yliopisto porównali próbki kału pacjentów z chorobą Parkinsona i ich zdrowych, mieszkających wspólnie małżonków. Bakterie Desulfovibrio DSV wyraźnie zwiększały agregację alfa-synukleiny, czyli białek obecnych w neuronach mózgowia. To właśnie charakterystyczny objaw choroby Parkinsona.

Badania kału pomogą diagnozować chorobę Parkinsona

To nie pierwsze badanie dotyczące bakterii Desulfovibrio (DSV), występujących u osób z chorobą Parkinsona znacznie częściej, niż u zdrowej części populacji. Bakterie Desulfovibrio są obecne w środowisku i nie stanowią problemu dla człowieka, dopóki nie są zbyt liczne w jelitach.

W zeszłym roku ustalono, że choroba Parkinsona może powodować bardziej piżmowy, specyficzny zapach ciała u pacjentów. Okazuje się, że to również może być skutkiem bytowania bakterii Desulfovibrio w organizmie.

Najnowsze odkrycia mogą ułatwić diagnostykę pod kątem choroby Parkinsona za pomocą badań kału. Ponadto, pacjenci, u których bakterie Desulfovibrio będą szczególnie liczne, mogą zostać objęci odpowiednim programem profilaktycznym oraz leczeniem jeszcze przed wystąpieniem objawów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki