Choroba, która zbierała żniwo 500 lat temu, wróciła. Badacze o krok od szczepionki

2024-09-24 14:13

Kiła, choroba nieco „wstydliwa”, przez pewien czas też zapomniana, współcześnie znowu zbiera żniwo. W ostatnich latach obserwuje się zwiększoną liczbę zachorowań. Co za tym idzie, zaczęto pracować nad sposobem, jak zredukować liczbę zakażeń. Nadzieję dają prace nad nowym szczepieniem.

Choroba, która zbierała żniwo 500 lat temu, wróciła. Badacze o krok od szczepionki
Autor: GettyImages Choroba, która zbierała żniwo 500 lat temu, wróciła. Badacze o krok od szczepionki

Coraz więcej przypadków kiły na całym świecie

Przypadki kiły odnotowywane są coraz liczniej na całym świecie. Naukowcy z czterech kontynentów połączyli siły, żeby przeprowadzić międzynarodowe badania nad kiłą. Celem jest opracowanie skutecznej szczepionki.

Kiła to nie nowość – w Europie „gości” od 500 lat. Powoduje m.in. problemy z układem nerwowym. Może prowadzić do drastycznych zmian wrodzonych u dzieci zakażonych matek.

W XX wieku zanotowano spadek liczby zakażeń – za sprawą dsotępnej antybiotykoterapii, jak i większej świadomości, jeśli chodzi o choroby przenoszone drogą płciową, a co za tym – stosowanie odpowiednich zabiezpieczeń. Ale ostatnie lata, szczególnie okres popandemiczny, pokazują, że liczba zakażeń kiłą znowu się znacząco zwiększa - i to na całym świecie.

CZYTAJ TEŻ: Pluskwy z pociągu, grzybica spod prysznica i kiła po upojnej nocy. Oto choroby, które przywozimy z wakacji

Gadaj Zdrów: “Pacjenci pytają, czy komar może przenieść zakażoną krew”. Lekarka mówi o niewiedzy związanej z HIV

Poszukiwanie szczepionki przeciwko kile 

Międzynarodowa współpraca badaczy i lekarzy pozwoliła na utworzenie jednego z najobszerniejszych badań genomowych bakterii kiły. Wyniki badań opublikowano na łamach Lancet Microbe.

Skorelowano dane genetyczne z informacjami klinicznymi o pacjentach, którzy dostarczyli próbki. Dane te wykorzystywano do poszukiwania stabilnych białek na powierzchni patogenu. Takie stabilne białka mogą być dobrymi celami do opracowania szczepionki.

CZYTAJ TEŻ: Kiła i rzeżączka w natarciu. Po wakacjach może być gorzej

Kilka wcześniejszych badań naukowych, które wykorzystały sekwencjonowanie całego genomu Treponema pallidum subspecies pallidum (bakterii wywołującej kiłę, TPA), pomogło badaczom zacząć rozumieć globalne rozmieszczenie krążących szczepów.

Nowe badanie objęło uczestników z czterech krajów - Kolumbii, Chin, Malawi i Stanów Zjednoczonych. Próbki genomów TPA z Afryki i Ameryki Południowej były wcześniej niedoreprezentowane w badaniach genetycznych, dlatego stanowią szczególnie cenny wkład do zbioru danych genetycznych TPA.

W laboratorium opracowano cechy genomu kiły na całym świecie 

Po zebraniu próbek zostały one wysłane do Instytutu Globalnego Zdrowia i Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill (UNC-Chapel Hill), gdzie w laboratorium doktora Jonathana Parra sekwencjonowano ich genomy. Jak przekazał doktor Parr:

Sekwencjonowanie całych genomów próbek zebranych przez partnerów na całym świecie poprawiło nasze rozumienie krążących szczepów Treponema pallidum. Wyniki pomagają nam zrozumieć różnice między szczepami i wskazać cele do opracowania szczepionki

Mapowanie genetyczne i modelowanie białek wykazało, że bakterie kiły różniły się zauważalnie między kontynentami, ale istniały wystarczające podobieństwa, aby badacze uznali, że są szanse na znalezienie skutecznej szczepionki o zasięgu globalnym. Profesor Justin Radolf z Uniwersytetu Medycznego w Connecticut, jeden z głównych autorów publikacji, podkreślił znaczenie tych odkryć. Jak powiedział prof. Radolf:

Mapując mutacje na trójwymiarowych modelach białek bakterii, zdobyliśmy kluczowe informacje, które będą miały wpływ na projektowanie szczepionki przeciwko kile 

Zespół badaczy już zapowiada kontynuację swoich działań w kierunku opracowania szczepionki przeciwko kile.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki