Choroba, która jest wypisana na twarzy. Po 3 objawach poznasz, że masz Hashimoto

2023-12-13 11:23

Hashimoto to choroba o podłożu autoimmunologicznym określana również jako przewlekłe zapalenie tarczycy. Jednym z objawów schorzenia są obfite miesiączki czy uczucie zmęczenia. Niemniej duża część symptomów jest wypisana na twarzy chorej osoby, dlatego zdradzimy, na co warto zwrócić uwagę.

Choroba, która jest wypisana na twarzy. Po 3 objawach poznasz, że masz Hashimoto
Autor: Fot. Getty Images

Choroba Hashimoto częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Stąd zmieniony wygląd twarzy nie umyka uwadze kobiet i bywa pierwszym dostrzeganym sygnałem, który budzi niepokój. Wbrew pozorom czasem nie są to duże różnice. Jeśli ktoś dba o cerę i dietę, to dosyć szybko dostrzega, że coś jest nie tak.

Choroba Hashimoto. Jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Objawy Hashimoto. Twarz, którą zmienia choroba

Czasem mówi się, że chorobę mamy wypisaną na twarzy. W dużej mierze takie określenie pada, kiedy ktoś nagle stracił sporo kilogramów i wygląda na mocno wychudzonego i słabego. W przypadku Hashimoto jest zupełnie inaczej. Kiedy choroba daje o sobie znać, buzia zaczyna przypominać tzw. księżyc w pełni, staje się okrągła i większa niż dotychczas. 

Taki wygląd spowodowany jest obrzękiem, pacjentki często określają to jako “tycie z powietrza”. Nie zmieniając diety i poziomu aktywności fizycznej, czują, że jest ich więcej, a najbardziej widzą to, spoglądając na twarz oraz szyję.

Kolejnym objawem choroby, który widać gołym okiem jest sucha skóra. Chore osoby często borykają się z wyjątkowo przesuszoną cerą, pomimo stosowania kosmetyków o silnie nawilżających parametrach.

Trzecią wskazówką jest nadmierne owłosienie. Hashimoto może objawiać się obecnością hirsutyzmu, czyli owłosieniem o męskim charakterze. Stąd u kobiet z tą chorobą tarczycy pojawia się wąsik. 

Hashimoto, cicha choroba kobiet

W chorobie Hashimoto układ odpornościowy z nieznanych przyczyn traktuje białka tarczycowe jako wrogie i niszczy je, upośledzając aktywność enzymu odpowiedzialnego za syntezę hormonów tarczycy.

W ten sposób dochodzi do zaburzeń, które wymagają specjalnego leczenia. Nie ma leku na Hashimoto. Zadaniem kuracji jest zwalczanie skutków tej choroby. Ważny jest również właściwy dobór diety, aby nie doszło do zaostrzenia choroby.

Podobnie jak z innymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym, Hashimoto bywa trudne w zdiagnozowaniu. Może ukrywać się latami, nie dając żadnych objawów. Z czasem mogą pojawiać się jednak różne dość nieswoiste symptomy, które powinny wzbudzić naszą czujność i zachęcić do dalszej diagnostyki. Spośród nich warto wymienić takie dolegliwości jak:

Jeśli zaobserwujemy kilka z powyższych objawów, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o pogłębienie diagnostyki. Lekarz ma prawo zlecić rozszerzony pakiet badań tarczycowych (badania krwi TSH, anty-TG, anty-TPO, ft-3, ft-4) oraz skierować nas na wykonanie USG tarczycy i konsultację z endokrynologiem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki