Choinka, jedzenie, świeczki. Nieodłączne elementy świąt mogą silnie uczulać

2024-12-20 12:37

Uczulenie na... święta? Nie, to nie jest nawiązanie (tym razem) do nielubianych krewnych, złośliwych uwag innych gości, stresu związanego z przygotowaniami i rozczarowań powodowanych nieudanymi prezentami. Tym razem skupimy się na tym, co może spowodować alergiczną reakcję naszych organizmów, a takich czynników w czasie świąt może być zaskakująco wiele.

Choinka, jedzenie, świeczki. Nieodłączne elementy świąt mogą silnie uczulać
Autor: GettyImages Choinka, jedzenie, świeczki. Nieodłączne elementy świąt mogą silnie uczulać

Alergie w święta - czynniki ryzyka, objawy, zapobieganie, leczenie

Czas świąt spotkań nie tylko z innymi ludźmi. To też czas spotkań z... alergenami. Na jakie alergeny możemy się narażać w święta? Jakie mogą być ich typowe i nietypowe objawy?

Jak się uporać z alergiami w czasie świąt? Lekarz Andrzej Omernik, alergolog z Grupy LUX MED, odpowiada na pytania i rozwiewa wątpliwości.

Co nas może uczulić w święta? No cóż, powiedzmy to wyraźnie: wszystko. Uczulać mogą dekoracje świąteczne: zarówno z naturalnych substancji, jak i ze sztucznych tworzyw.

Mogą uczulać pozostające na nich zanieczyszczenia, drobnoustroje, pleśnie. Mogą uczulać środki, którymi sprzątano w miejscu, gdzie spędzamy święta. Jak zauważa alergolog Andrzej Omernik, lekarz alergolog z Grupy LUX MED:

Poradnikzdrowie.pl - Ile kalorii mają potrawy wigilijne?

Boże Narodzenie to też czas kontaktu z bodźcami i alergenami, z którymi nie mamy do czynienia w pozostałych miesiącach roku. Pojawienie się nasilonego kataru nasuwa wpierw podejrzenie infekcji, zmiany skórne traktujemy jako efekt drażniący chemii domowej, a dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego składamy na karb przejedzenia czy zatrucia pokarmowego. Natomiast zmęczenie i bóle głowy traktujemy jako efekt nadmiaru obowiązków w tym okresie. Dopiero po przyjrzeniu się objawom i uświadomieniu sobie, że podobne pojawiały się o tej samej porze w zeszłym roku, nasuwa nam się podejrzenie alergii. 

Czy można mieć uczulenie na choinkę?

Na liście źródeł problemów z alergiami w okresie świątecznym, znajdują się choinki, bez których nie obrażamy sobie świąt. I nie ma rady: ani sztuczna, ani naturalna choinka nie oznacza, że uda się alergii uniknąć. Alergolog ostrzega:

Zarówno choinki naturalne, jak i sztuczne są źródłem alergenów, które mogą powodować objawy u osób wrażliwych. Choinka sztuczna przez większą część roku jest przechowywana w piwnicy lub na strychu. W tym czasie rozwijają się na niej roztocza, a nawet pleśnie. Rozstawienie takiej choinki bezpośrednio w docelowym pomieszczeniu uwalnia te alergeny do powietrza, wywołując objawy u uczulonych domowników.

5 częstych dolegliwości trawiennych w święta. Tak sobie szybko poradzisz

Co możemy zrobić, żeby nie ucierpieć z powodu patogenów i alergenów na sztucznej choince? Dobrym pomysłem może być umycie sztucznego drzewka.

CZYTAJ WIĘCEJ O NIEBEZPIECZEŃSTWIE Z CHOINKI: Uwaga na choinki. Jakie pasożyty można znaleźć na świątecznym drzewku

Z kolei choinki naturalne mogą też sprzyjać alergiom, a nawet atakom astmy. Obecne w nich żywice, za sprawą kalafonii, mogą powodować zmiany skórne, które – co istotne – nie zawsze pojawiają się od razu po kontakcie.

W związku z tym wypryski czy świąd na dłoniach mogą się pojawić nawet kilka dni po ubraniu choinki, przez co nie zawsze źródło alergii jest odpowiednio kojarzone.

Co zatem można zrobić w przypadku choinki żywej, żeby zmniejszyć ryzyko alergii? Można używać rękawiczek, dekorując drzewko, wietrzyć pomieszczenia i możliwie jak najkrócej trzymać choinkę w pomieszczeniu.

Ale oczywiście nie tylko choinka może być źródłem świątecznych alergii, bo te czyhają również na talerzach. Jak wyjaśnia alergolog Andrzej Omernik:

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Wielka ósemka alergenów – mleko, jajka, ryby, owoce morza, orzechy, soja, pszenica – często znajduje się w bożonarodzeniowych daniach. Potrawy zawierające uczulające przyprawy również mogą wywołać reakcje, czasem nawet bardzo ciężkie, aż do wstrząsu anafilaktycznego.

Pamiętajmy też, że niektóre objawy alergii mogą być mylone z objawami przejedzenia. Niektóre osoby doświadczają m.in. biegunek, wzdęć, zaparć, a nawet wymiotów po kontaktach z alergenami. Podobnie może objawiać się przeciążenie organizmu ciężkostrawnymi posiłkami.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Jak się nie przejeść w święta? Dietetyczka radzi, jak ograniczyć kalorie w święta

Alergie pokarmowe po świątecznych potrawach

Po zjedzeniu alergenów pacjenci doświadczają też takich dolegliwości jak m.in. pokrzywki, biegunki, duszności, świąd w jamie ustnej, puchnięcie warg, puchnięcie języka. W przypadku silnej duszności należy niezwłocznie wezwać pogotowie, ponieważ wstrząs anafilaktyczny stanowi zagrożenie nie tylko zdrowia, ale i życia.

Uczulenie na świeczki zapachowe

Na tym nie koniec problemów, jakie alergicy mogą odczuwać w związku ze świętami. Bo w tym okresie szczególnie dbamy o świąteczne zapachy. I to one właśnie mogą stanowić kolejne zagrożenie dla alergików. Jak ostrzega lekarz Andrzej Omernik, alergolog z Grupy LUX MED:

Podczas spalania świec zapachowych wytwarzane są drobne cząstki stałe, które docierają do najdrobniejszych oskrzeli i pęcherzyków płucnych, gdzie się kumulują, powodując kaszel i duszność szczególnie u chorych na astmę. Objawy skórne pojawiają się z kolei kilka dni po kontakcie z substancjami zapachowymi, co utrudnia ich rozpoznanie.

Niektóre osoby, wdychając opary zapachowych świeczek, mogą też doświadczać bólu głowy, bólu zatok, podrażnienia oczu lub śluzówki nosa.

Remedium na dolegliwości związane ze świeczkami czy odświeżaczami powietrza jest częste wietrzenie. Wietrzenie Sprzyja też zmniejszeniu ryzyka gromadzenia innych alergenów, roztoczy, pleśni. Dodatkowo dobrym pomysłem może być oczyszczacz powietrza – nie tylko od święta.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Niskokaloryczne świąteczne dania. To możliwe, a smakują obłędnie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki