Chodzenie po schodach wydłuża życie. Korzysta przede wszystkim serce

2024-09-16 12:19

Podczas kongresu naukowego ESC Preventive Cardiology 2024 Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) przedstawiono wyniki badań, które wykazują, jakie czynniki mogą sprzyjać wydłużeniu życia. Te czynniki mamy codziennie w zasięgu rąk – a właściwie nóg.

Chodzenie po schodach wydłuża życie. Naukowcy podali nowe wyniki badań
Autor: GettyImages Chodzenie po schodach wydłuża życie. Naukowcy podali nowe wyniki badań

Chodzenie po schodach może zmniejszać ryzyko chorób serca i śmierci

Badania wykazały istotne związki między aktywnością fizyczną a zmniejszonym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, a co za tym idzie – ryzykiem przedwczesnej śmierci. Badania wykazały, że aktywność, jaką jest wchodzenie po schodach, może tu odgrywać istotną rolę.

To bardzo istotne informacje, bo aktualne dane są alarmujące. Co czwarta dorosła osoba nie realizuje dziennego minimalnego zapotrzebowania na aktywność fizyczną, a eksperci od lat zwracają uwagę na zmniejszającą się z roku na rok aktywność dzieci i młodzieży.

Autorka badania, dr Sophie Paddock z University of East Anglia i Norfolk and Norwich University Hospital Foundation Trust w Norwich, wyjaśniła, że „nawet krótkie okresy intensywnej aktywności fizycznej przynoszą wymierne korzyści zdrowotne, a wchodzenie po schodach to forma ćwiczeń, którą można wpleść w codzienny rozkład dnia”. Podkreśliła, jakie znaczenie ma wybór między schodami a windą. Dla naszego serca, zawsze lepsze będą schody.

CZYTAJ TEŻ: Już nie 10 tys. kroków dziennie. Zrób TO, a będziesz się cieszyć dobrym zdrowiem na lata

Zawał u kobiet

Wyniki badań pół miliona pacjentów i pacjentek 

W metaanalizie wykorzystano dane pochodzące z 9 badań, w których brało udział łącznie prawie pół miliona osób. Zanalizowano wyniki dotyczące dokładnie 480 479 uczestników i uczestniczek, w przedziale wiekowym od 35 do 84 lat, wśród których część to osoby zdrowe, część to osoby po przebytym zawale, a część to pacjenci z chorobami tętnic obwodowych. Zbadano nieco więcej kobiet (53 proc.) niż mężczyzn (47 proc.). Co ustalono w badaniu? Chodzenie po schodach powodowało:

  • mniejsze o 24 proc. ryzyko zgonu (niezależnie od przyczyny),
  • mniejsze o 39 proc. ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych,
  • mniejsze ryzyko rozwoju chorób serca i układu krążenia, jak m.in. niewydolność serca, zawał serca, udar mózgu.

Dr Sophie Paddock w podsumowaniu badania zwróciła uwagę na to, że chodzenie po schodach to bardo prosta aktywność, którą można włączyć do codziennego grafiku bez większych problemów. Podkreśliła przy tym znaczenie aktywności dla zdrowia, bo nie tylko serce potrzebuje codziennej dawki ruchu.

Dlaczego warto zwiększyć codzienną aktywność fizyczną?

  • Aktywność fizyczna wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, obniżając ryzyko chorób serca, nadciśnienia i udaru.
  • Aktywność fizyczna pomaga spalać kalorie, co sprzyja utrzymaniu zdrowej wagi i redukcji tkanki tłuszczowej.
  • Ćwiczenia wzmacniają mięśnie, poprawiają elastyczność i zwiększają gęstość kości, co zmniejsza ryzyko osteoporozy.
  • Regularna aktywność fizyczna wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego, pomagając organizmowi lepiej radzić sobie z infekcjami.
  • Aktywność fizyczna uwalnia endorfiny, znane jako „hormony szczęścia”, co pomaga zredukować stres i poprawia nastrój.
  • Regularne ćwiczenia pomagają w regulacji cyklu snu, co prowadzi do głębszego i bardziej regenerującego snu.Osiąganie postępów w treningu wpływa na budowanie pewności siebie i pozytywnego postrzegania własnego ciała.
  • Aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi do mózgu, co wpływa na lepszą koncentrację i pamięć.Regularny ruch może opóźniać rozwój takich chorób jak choroby neurodegeneracyjne
  • Badania wykazują, że osoby, które regularnie uprawiają aktywność fizyczną, żyją dłużej i cieszą się lepszą jakością życia w starszym wieku.
  • Regularna aktywność pomaga w utrzymaniu sprawności fizycznej, co zmniejsza ryzyko upadków i kontuzji, zwłaszcza w starszym wieku.
  • Uprawianie sportu z innymi ludźmi, np. bieganie w grupie czy gry zespołowe, pomaga budować relacje społeczne, co pozytywnie wpływa na samopoczucie.
  • Aktywność fizyczna to sposób na poprawę wyglądu, ale przede wszystkim na zdrowie i dobre samopoczucie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki