Chleb tak mocny jak piwo? Zaskakujące odkrycia w produktach spożywczych

2023-03-06 10:36

Po te produkty spożywcze sięgamy niemal codziennie. Zdarza się, że zawierają alkohol, choć o tym nie wiemy. Na liście jest między innymi chleb, który może działać podobnie, jak słabe piwo. Przyjrzyjmy się niektórym z pozoru bezalkoholowym smakołykom.

Chleb tak mocny jak piwo? Zaskakujące odkrycia w produktach spożywczych
Autor: Getty Images Chleb tak mocny jak piwo? Zaskakujące odkrycia w produktach spożywczych

Świadomość ilości wypitego alkoholu jest szczególnie ważna w przypadku kierowców, którzy nie mogą przekroczyć dozwolonej ilości, pod wpływem której można wsiąść "za kółko" bez konsekwencji. 

Co jednak, gdy okazuje się, że niektóre (z pozoru bezalkoholowe) produkty spożywcze zawierają prawie tyle samo alkoholu, co słabe piwo? Etanol jest szeroko stosowany w lekach ziołowych, w tym także dla dzieci. Jest także składnikiem żywności fermentowanej (pieczywo, jogurty) i soków owocowych.

Narażenie nawet na bardzo niskie stężenia etanolu może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci i mieć niekorzystny wpływ na funkcje psychomotoryczne. 

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Te produkty mogą zawierać alkohol. Na liście chleb

Do przygotowania chleba wykorzystuje się niemal te same składniki, co do sporządzenia piwa (z wyjątkiem chmielu), które przed pieczeniem przechodzą proces fermentacji. Gdy ciasto rośnie, wyczuwalny jest zapach alkoholu, który ulatnia się jednak pod wpływem ciepła wytwarzanego w piekarniku.

Mimo to część alkoholu pozostaje w chlebie. W niektórych bochenkach zawartość alkoholu wynosi nawet 1,9 proc. objętościowo. Im dłuższy proces fermentacji, tym wyższa zawartość alkoholu w chlebie, którego całkowite usunięcie podczas pieczenia może być trudne.

Sok pomarańczowy, podobnie jak wiele innych soków owocowych może zawierać alkohol ze względu na wysoką zawartość cukru. Nie jest tajemnicą, że sok z pomarańczy może zawierać do 0,5 proc. alkoholu (czyli poniżej unijnego progu, aby można go było nazwać napojem alkoholowym), ale nie w tym tkwi największy problem.

W badaniu 2016 roku odkryto, że wiele napojów może zawierać znaczne ilości alkoholu, zwłaszcza sok pomarańczowy, jabłkowy i winogronowy. Najwyższa zarejestrowana ilość wynosiła 0,77 grama/litr. Wyniki tych analiz były niepokojące i wzbudziły wątpliwości związane z podawaniem dzieciom tych produktów w dużych ilościach.

Sos sojowy, czyli słona przyprawa z ziaren soi, to także produkt zawierający etanol. Jak wyjaśnia jeden z producentów: "Sos sojowy to naturalnie warzony produkt, taki jak wino lub piwo. Jest wytwarzany z soi, pszenicy, soli i wody. Podczas procesu fermentacji skrobia pszenna rozkłada się na cukry, a część cukru zamienia się w alkohol. Alkohol dodaje aromatu i ogólnego smaku naszego sosu sojowego. Ten produkt zawiera około (1,5% - 2% objętości alkoholu)".

Objętości alkoholu w produktach wspomnianych w artykule są niewielkie i w przypadku spożywania ich pojedynczo nie powinno dojść do żadnych groźnych konsekwencji. Jeśli jednak planujesz wyjście na miasto pamiętaj, aby nie popijać chleba i sosu sojowego sokiem pomarańczowym, chyba że wrócisz do domu taksówką.

Wirtualny alkomat - skorzystaj z kalkulatora promili

Krok 1 z 3, podaj swoje informacje

18-99 lat
cm
kg

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki