Chirurdzy usuwali mu guza mózgu, on grał na saksofonie. Niezwykła operacja we Włoszech
W jednym z włoskich szpitali odbyła się nietypowa operacja usunięcia guza mózgu na jawie. W jej trakcie pacjent, 35-letni muzyk, nie tylko był przytomny, ale również grał na saksofonie. Celem operacji było usunięcie guza i zachowanie wszystkich funkcji neurologicznych mózgu. Jak informuje szpital, uczestniczyło w niej 10 specjalistów i zakończyła się pełnym sukcesem.
Operację przeprowadzono w Paideia International Hospital, prywatnej placówce w Rzymie. Szpital dysponuje m.in. centrum chirurgii robotycznej i oferuje specjalistyczne usługi lekarskie.
Operację mózgu na jawie przeprowadził zespół złożony z międzynarodowych ekspertów, wśród których oprócz neurochirurgów i anestezjologów byli również neurofizjolodzy, neuropsycholodzy i inżynierowie. Zespołem kierował dr Christian Brogna, neurochirurg specjalizujący się w dziedzinie złożonej chirurgii onkologicznej i „chirurgii na jawie”.
Cel operacji: zachowanie wszystkich funkcji mózgu
Pacjentem był 35-letni mężczyzna, z zawodu muzyk, u którego wcześniej zdiagnozowano guza mózgu. - Celem operacji "na jawie" jest usunięcie guza mózgu przy jednoczesnym zachowaniu jakości życia pacjenta - stwierdził doktor Christian Brogna.
Sytuację komplikował fakt, że mężczyzna jest leworęczny. - Architektoniczna złożoność mózgu i jego niezwykła plastyczność sprawiają, że mózg u każdego z nas bardzo się różni. Każdy jest wyjątkowy, podobnie jak każdy człowiek. Operacja "na jawie" umożliwia mapowanie z niezwykłą precyzją sieci neuronowych, które leżą u podstaw różnych funkcji mózgu, takich jak granie, mówienie, poruszanie się, zapamiętywanie i liczenie. - powiedział neurolog.
Neurochirurgów wsparła najnowsza technologia
Jak poinformowały władze szpitala, operacja trwała dziewięć godzin i zakończyła się pełnym sukcesem - guz mózgu został usunięty bez pogarszania funkcji neurologicznych pacjenta. W jej trakcie mężczyzna zagrał m.in. włoski hymn narodowy, a także motyw przewodni z filmu Love Story.
Zespół specjalistów korzystał z najnowocześniejszych technologii takich jak neuronawigacja. traktografia, aspirator ultradźwiękowy, ultrasonografia śródoperacyjna i ciągły neuromonitoring. Komórki rakowe oznaczono zaś specyficznym znacznikiem, co pozwoliło odróżnić je od zdrowej tkanki.
- Interwencja była naprawdę złożona i wymagała długich przygotowań oraz bardzo zaawansowanej technologii. Był to jeden z pierwszych tego typu zabiegów we Włoszech, jakie odbyły się w prywatnej klinice - podkreślił dr Christian Brogna. - Każda operacja na jawie nie tylko pozwala uzyskać maksymalny wynik w zakresie usunięcia patologii, ale jest prawdziwym odkryciem. Za każdym razem daje nam wgląd w funkcjonowanie tego fascynującego, ale wciąż pod wieloma względami tajemniczego organu, jakim jest mózg. - podsumował neurochirurg.