Chińczycy odkryli nowego koronawirusa. Może zarażać ludzi jak Sars-CoV-2

2025-02-21 19:21

Chińscy naukowcy odkryli nowy rodzaj koronawirusa – HKU5-CoV-2. Wirus, podobnie jak SARS-CoV-2 wywołujący Covid-19, pochodzi od nietoperzy i może infekować ludzkie komórki w bardzo podobny sposób. Chociaż badacze uspokajają, że ryzyko pandemii jest niskie, wskazują jednocześnie na konieczność monitorowania wirusa. Co wiadomo o nowym patogenie?

Chińczycy odkryli nowego koronawirusa. Może zarażać ludzi jak Sars-CoV-2
Autor: Getty Images

Odkrycie koronawirusa HKU5-CoV-2. Co to za wirus?

Badania nad nowym wirusem przeprowadzono w laboratorium w Kantonie. Kierowała nimi Shi Zhengli, wirusolożka znana z wcześniejszych analiz dotyczących koronawirusów u nietoperzy. W trakcie pandemii COVID-19 badaczka stała się obiektem teorii spiskowych, które sugerowały, że SARS-CoV-2 mógł wydostać się z laboratorium w Wuhan. W projekcie uczestniczyli także eksperci z Akademii Nauk Guangzhou, Uniwersytetu Wuhan i Instytutu Wirusologii w Wuhan. 

Naukowcy odkryli, że wirus HKU5-CoV-2 pochodzi od nietoperza z gatunku karlik japoński zamieszkującego Hongkong. Nowy patogen należy do podrodzaju merbecovirusów, który obejmuje również wirusa MERS, znanego z wywoływania groźnych zakażeń układu oddechowego.

Poradnik Zdrowie - Choroby zakaźne

Czy HKU5-CoV-2 jest groźny dla ludzi?

Analizy wykazały, że HKU5-CoV-2, podobnie jak SARS-CoV-2, może wykorzystywać receptor ACE2 do infekowania komórek, zarówno nietoperzy, jak i ludzi.

Eksperci zwracają uwagę, że HKU5-CoV-2 wykazuje potencjał do przenoszenia się między gatunkami. Może zakażać ludzi poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem lub za pośrednictwem innych zwierząt. Zaznaczają jednak, że choć wirus ma zdolność infekowania ludzkich komórek, jego skuteczność jest „znacznie niższa” niż w przypadku SARS-CoV-2.

Według badaczy nie ma powodów do paniki, ale konieczne jest dalsze monitorowanie wirusa. Podkreślają oni, że nie można ignorować potencjalnego zagrożenia, ponieważ mutacje mogą zwiększyć zdolność HKU5-CoV-2 do rozprzestrzeniania się w populacji ludzkiej.

HKU5-CoV-2 to kolejny dowód na to, jak ważne jest badanie wirusów pochodzenia zwierzęcego. Przypadki SARS-CoV-1 i SARS-CoV-2 pokazały, że koronawirusy mogą przenosić się na ludzi, prowadząc do globalnych epidemii. Dlatego naukowcy podkreślają konieczność dalszego śledzenia nowych patogenów oraz wdrażania środków zapobiegających ewentualnym epidemiom.

Poradnik Zdrowie Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki