Chciałbyś żyć wiecznie? Teoretycznie jest to możliwe

2021-09-30 9:16

Ludzie mogą prawdopodobnie dożyć nawet 130 lat, a być może znacznie dłużej, choć według nowych badań szanse na osiągnięcie tak późnego wieku pozostają znikome. Obecnie najstarszą osobą świata jest Kane Tanaka - ma 118 lat. Nowe badania nad długowiecznością opublikowano w czasopiśmie Royal Society Open Science, gdzie analizowano nowe dane dotyczące superstulatków.

Czy można żyć wiecznie
Autor: Getty Images

Górna granica ludzkiego życia od dawna stanowi przedmiot gorących dyskusji. Ostatnie badania dowodzą, że możemy żyć do 150 lat oraz że nie ma tak naprawdę maksymalnego teoretycznego wieku ludzi.

W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Royal Society Open Science, analizowano nowe dane dotyczące superstulatków – osób w wieku 110 lat lub więcej – oraz półsuperstulatków w wieku 105 lat lub więcej.

Głodówka - jak wpływa na zdrowie?

Ryzyko śmierci wzrasta przez całe nasze życie, ale analiza naukowców pokazuje, że ostatecznie zatrzymuje się i utrzymuje się na stałym poziomie.

„Powyżej 110. roku życia można myśleć, że przeżycie kolejnego roku jest prawie jak rzucanie monetą” – powiedział Anthony Davison, profesor statystyki w Swiss Federal Institute of Technology in Lausanne (EPFL), który kierował badaniami.

Na podstawie dostępnych do tej pory danych wydaje się prawdopodobne, że ludzie mogą żyć co najmniej do 130 lat, ale ekstrapolacja wyników „sugerowałaby, że nie ma ograniczeń co do długości ludzkiego życia”, podsumowują badania.

Wnioski pasują do podobnych analiz statystycznych przeprowadzonych na zbiorach danych dotyczących osób w bardzo podeszłym wieku.

Pierwszym poddanym analizie zbiorem danych jest nowo opublikowany materiał z Międzynarodowej Bazy Danych Długowieczności, która obejmuje ponad 1100 superstulatków z 13 krajów.

"Każde badanie skrajnego wieku, czy to statystyczne, czy biologiczne, będzie wymagało ekstrapolacji” – powiedział Davidson.

„Byliśmy w stanie wykazać, że jeśli istnieje limit poniżej 130 lat, powinniśmy być w stanie go wykryć, korzystając z dostępnych obecnie danych” – dodał.

Mimo to, tylko dlatego, że ludzie mogą teoretycznie osiągnąć 130 lub więcej, nie oznacza to, że prawdopodobnie wkrótce to zobaczymy.

Po pierwsze, analiza opiera się na ludziach, którzy osiągnęli już stosunkowo rzadki wyczyn, jakim jest osiągnięcie poziomu znacznie powyżej 100.

I nawet w wieku 110 lat twoje szanse na osiągnięcie 130 lat wynoszą „około jeden na milion… nie jest to niemożliwe, ale bardzo mało prawdopodobne” – powiedział Davison.

Uważa, że ​​w ciągu tego stulecia moglibyśmy zobaczyć ludzi, którzy osiągną 130 lat, ponieważ coraz więcej osób osiąga status superstulatka, zwiększając szanse na to, że ktoś zostanie tym jednym na milion.

„Ale przy braku znaczących postępów medycznych i społecznych, wiek znacznie powyżej tego jest wysoce nieprawdopodobny, aby kiedykolwiek mógł zostać zaobserwowany” – dodał.

Na razie najstarszą odnotowaną osobą jest Francuzka Jeanne Calment, która zmarła w 1997 roku w potwierdzonym wieku 122 lat.

Jej prawdziwy wiek był przedmiotem pewnych kontrowersji, z twierdzeniami o możliwym oszustwie, ale w 2019 roku kilku ekspertów stwierdziło, że przegląd dowodów potwierdził jej wiek.

Inni pretendenci do tronu najstarszej osoby mają przed sobą długą drogę. Najstarszym zweryfikowanym żyjącym człowiekiem na świecie jest Kane Tanaka, która ma 118 lat.

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki