"Chciałam odwrócić sytuację. Niech lekarze zrobią coś dla WOŚP". Niezwykła akcja w Jastrzębiu-Zdroju

2025-01-21 7:00

Pomysł Agaty Szeląg-Szymochy, lekarki zarządzającej Oddziałem Pediatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, spodobał się nie tylko lokalnym organizatorom WOŚP. W związku z finałem Orkiestry, zostaną przebadane dzieci pod kątem onkologicznym i hematologicznym. Bez kolejek i wyraźnych wskazań lekarskich.

Chciałam odwrócić sytuację. Niech lekarze zrobią coś dla WOŚP. Niezwykła akcja w Jastrzębiu-Zdroju
Autor: GettyImages/Agata Szeląg-Szymocha

Podstawowe badania lekarskie czy okazja do zrobienia morfologii, skontrolowania poziomu cukru we krwi, przy okazji finału Orkiestry to już standard. Akcja w Jastrzębiu Zdroju to wciąż ewenement.

- Jak tylko Jurek Owsiak ogłosił temat 33. Finału, to już wiedziałam, co zrobić - zapewnia Agata Szeląg-Szymocha, specjalista pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej. Lekarka w wolnym czasie przebada bezpłatnie do 50 dzieci z Jastrzębia-Zdroju i okolic.

W tym rejonie województwa śląskiego nie ma poradni hematologicznej i onkologicznej dla dzieci. Pacjenci muszą jeździć do oddalonych o ok. 50 km Katowic, Zabrza czy Chorzowa, a tam kolejki są naprawdę długie.

Ponieważ mają to być konsultacje z prawdziwego zdarzenia, nie wystarczy jeden dzień, by je przeprowadzić. Na to znalazła się jednak rada.

Jerzy Owsiak - za co Polacy pokochali twórcę WOŚP? To prawdziwy człowiek orkiestra!

Bezpłatne badania profilaktyczne podczas finału WOŚP

Ten pomysł warto naśladować i już docierają do nas słuchy, że są kandydaci na naśladowców Jastrzębia. Oto, jak ma wyglądać unikalna (na razie) akcja profilaktyczna. 

Udział w badaniach jest bezpłatny. Wiadomo, że będzie stała puszka WOŚP i chętni mogą wrzucać datek, ale nie ma takiego obowiązku.

Orkiestra gra w tym roku dla onkologii oraz hematologii i będzie to konsultacja hematologiczno-onkologiczna: zebranie wywiadu przez specjalistkę lek. Agatę Szeląg-Szymochę. Specjalistka przejrzy też dodatkowe badania, jeśli pacjent miał je wykonane, przeprowadzi badanie fizykalne dziecka oraz wykona profilaktyczne USG jamy brzusznej.

Dodatkowo tydzień wcześniej zapisane dzieci będą mogły przyjść na Izbę Przyjęć Oddziału Pediatrycznego WSS2 w Jastrzębiu-Zdroju celem wykonania bezpłatnej morfologii. To propozycja wyłącznie dla chętnych - wykonanie badania nie jest warunkiem konsultacji

- mówi lekarka i dodaje, że obecnie zapisane jest 26 osób, ale spodziewa się około 50 zgłoszeń.

Badania będą wykonywane:

  • podczas Finału Orkiestry, czyli 26 stycznia, w Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzębiu-Zdroju, od godz. 9 do 14.
  • 2 lutego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Jastrzębiu-Zdroju.

Jeżeli będzie więcej zgłoszeń, zostanie wyznaczony dodatkowy termin w szpitalu.

Kto może skorzystać z akcji? Wystarczy wypełnić ankietę

W jaki sposób odbywa się nabór małych pacjentów? Na facebookowej stronie WOŚP Jastrzębie-Zdrój dostępna jest ankieta, którą wypełniają rodzice. Pytania o wiek, płeć, wcześniejsze konsultacje, choroby przewlekłe, ewentualne objawy. Zebrane dane będą wykorzystane wyłącznie na potrzeby akcji, zgodnie z RODO.

Ankieterzy dzwonią do każdej osoby, która wypełniła ankietę i umawiają się z opiekunami dzieci już na konkretny dzień, godzinę, przekazują wszystkie potrzebne informacje.

Nie ma kryteriów przyjęcia, jest to badanie profilaktyczne i czy ktoś ma jakiś konkretny problem hematoonkologiczny, czy nie, po zapisaniu się będzie zakwalifikowany

- podkreśla Agata Szeląg-Szymocha.

WOŚP - Agata Szeląg-Szymocha, specjalista pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej, prezentuje autko wylicytowane dla szpitala w Jastrzębiu Zdroju
Autor: Agata Szeląg-Szymocha

Pomysł lekarki, wsparcie wielu osób

By przeprowadzić taką swoistą "białą niedzielę", która ma trwać co najmniej jeden dzień dłużej, potrzeba wsparcia wielu osób. Jedna pani doktor tego nie ogarnie.

Sam pomysł konsultacji był dla mnie oczywisty, spontaniczny, pozostała jednak organizacja i logistyka. Wiedząc, że członkowie Sztabu WOŚP w Jastrzębiu-Zdroju są bardzo doświadczeni, pracowici, kreatywni i pomocni, zadzwoniłam do Jarka Potępy, który od lat organizuje finały w Jastrzębiu. Zareagował entuzjastycznie. Dostałam też ogromne wsparcie od Zarządu Szpitala, szybko ustaliśmy kolejne szczegóły

- relacjonuje lekarka i dodaje, że w krótkim czasie powstały plakaty, ulotki, w akcję włączył się nie tylko szpital, w którym pracuje, ale też Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta w Jastrzębiu-Zdroju. Aparat USG dostarczy bezpłatnie firma "MIRO", a morfologie wykona bezpłatnie "Diagnostyka".

Sonda
Wspierasz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?

Lek. Agata Szeląg-Szymocha wylicytowała mercedesa

Jarosław Potępa, wieloletni szef sztabu WOŚP w Jastrzębiu-Zdroju nie ukrywa, że jest pod wielkim wrażeniem pomysłu pani doktor, a przede wszystkim postawy lekarki. Okazuje się, że "praca w czasie wolnym" oznacza w przypadku Agaty Szeląg-Szymochy coś więcej niż rezygnację z wypoczynku.

Pani doktor nie mieszka na stałe w Jastrzębiu-Zdroju. Dojeżdża do nas aż z Częstochowy. W domu czeka na nią trzyletnia córeczka Laura. W niedzielę powinna być w domu. Pojedzie do niego dopiero po przyjęciu umówionych w ramach akcji pacjentów

- zdradza "Poradnikowi Zdrowie" Jarosław Potępa.

Organizatorzy WOŚP poznali lekarkę niedawno. To ona licytowała mercedesa, piękny zabawkowy samochodzik dla dzieci z Oddziału Pediatrycznego WSS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Autko było wylicytowane przeze mnie i kupione z pieniędzy zebranych od członków Zarządu Szpitala. Mieliśmy pomysł, by raz odwrócić sytuację, czyli to szpital kupił coś od WOŚP. Mały gest. Bez ogromnego wsparcia Orkiestry dalszy rozwój diagnostyki i terapii chorób, zarówno w oparciu o chemioterapie, jak i leczenie biologiczne, byłby znacznie trudniejszy, a może w ogóle niemożliwy

- mówi lekarka.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Nowotwory u dzieci - te objawy powinny nas zaalarmować

- Każdego z nas obowiązuje czujność onkologiczna - podkreśla Agata Szeląg-Szymocha i wymienia objawy, które bezwzględnie powinny skłonić opiekunów do wizyty u lekarza. To:

  • gorączka o nieznanej przyczynie,
  • poty nocne,
  • ubytek masy ciała,
  • osłabienie,
  • apatia,
  • zmiany zachowania,
  • bóle głowy z towarzyszącymi wymiotami, szczególnie porannymi,
  • bóle brzucha o nieznanej przyczynie,
  • bladość,
  • wybroczyny,
  • nieprawidłowe wyniki badań w morfologii krwi.

"Mam nadzieję, że wszystkie przebadane dzieci będą zdrowe"

Dzięki wielospecjalistycznemu profilowi szpitala w Jastrzębiu-Zdroju w Oddziale Pediatrycznym, którym kieruje Agata Szeląg-Szymocha, diagnozowane są choroby onkologiczne oraz diagnozowane i leczone choroby hematologiczne, tj: niedokrwistość, leukopenia i małopłytkowość.

Pacjenci z Jastrzębia-Zdroju i okolic mogą liczyć na pomoc pediatryczną, ale również szeroki wachlarz badań dodatkowych, w tym obrazowych, jak: USG,TK, czy MR.

Dzięki młodej i ambitnej kadrze chcemy jeszcze bardziej się kształcić, wdrażać nowe metody leczenia dla naszych najmłodszych pacjentów. Akcja jak ta to po prostu moje marzenie. Profilaktyka jest niezbędna do tworzenia zdrowego i szczęśliwego społeczeństwa. 

Mam nadzieję, że wszystkie przebadane dzieci okażą się zdrowe, że uda mi się odpowiedzieć na pytania rodziców, rozwiać ich wątpliwości, uspokoić. Jednak, jeżeli cokolwiek wykryjemy podczas tych badań, od razu dziecko otrzyma niezbędną pomoc

- podsumowuje lekarka.

O szpitalu, w którym pracuje Agata Szeląg-Szymocha, pisaliśmy niedawno w kontekście leczenia nowotworów, ale u osób dorosłych. Więcej na ten temat

Zobacz najciekawsze aukcje 33 finału

Polska na ucho
Doktórka

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki