Chcesz żyć dłużej? Poznaj 2 sekrety i włącz je do codziennej rutyny
Timothy David Spector, brytyjski epidemiolog, lekarz i autor publikacji naukowych zwrócił uwagę na to, że dla zachowania zdrowego i długiego życia nie trzeba chodzić na siłownię. Z jego obserwacji i wiedzy wynika, że są inne metody, które pozwalają osiągnąć długowieczność i zdrowie. Ta informacja ucieszy nie tylko seniorów.
Sposób na długowieczność to temat poruszany przez wielu naukowców. W dużej mierze jednak opiera się on właśnie na zgromadzonych danych oraz obserwacjach poszczególnych regionów świata i ich nawyków. Brytyjski naukowiec ma dwie cenne wskazówki.
Sekret długowieczności. Odkryj go tej wiosny
Tim Spector, to profesor epidemiologii genetycznej w King's College London. Naukowiec w rozmowie z Danem Buettnerem, amerykańskim członkiem National Geographic wyznał, że sekretem długowieczności nie jest częste przebywanie na siłowni, by utrzymać formę. Ważna jest aktywność fizyczna, ale warto wziąć pod uwagę zupełnie inny rodzaj ruchu.
Specjalista wyjaśnił, że wspólnym czynnikiem osób osiągających sędziwy wiek jest zamiłowanie do ogrodnictwa. Nie chodzi wyłącznie o aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, ale również walory estetyczne wpływające pozytywnie na psychikę.
Co więcej, angażując się w uprawę własnych warzyw i owoców, osoby te mają dostęp do wyjątkowo zdrowej, ekologicznej żywności z pewnego źródła. Zatem już teraz warto pomyśleć o własnym, choćby niewielkim ogródku.
- Prawie wszyscy, którzy dożywają dziewięćdziesiątki i setki, nie tylko uprawiają ogród przez całe życie, ale nadal to robią. Być może dzieje się tak dlatego, że jest to aktywność fizyczna o niskiej intensywności - wyjaśnia profesor.
Naukowiec zaznacza, że widział badania ukazujące, że prace w ogrodzie obniżają poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który w dużej mierze przyczynia się do występowania wielu chorób. Stąd jego zdaniem ogrodnictwo to dużo lepsze rozwiązanie, aniżeli treningi w dusznej i zatłoczonej sali na siłowni.
Nie tylko ruch, czyli sposób na długie życie
Kolejną wskazówką dotyczącą długowieczności jest dieta. Tim Spector wydał książkę pt. “Blue Zone Challenge”, w której to zebrał 40 sposobów opartych na dowodach, jak dana kuchnia czy inne nawyki wpływają na jakość i długość życia. Nie od dziś wiadomo, że najzdrowszą dietą jest dieta śródziemnomorska i to właśnie osoby spożywające tego typu posiłki na co dzień stanowią dużą część stulatków i osób, które przekroczyły ten wiek. Specjalista zwraca jednak uwagę nie tylko na to co ostatecznie ląduje na talerzu, ale także na aspekt psychologiczny związany z jedzeniem.
Jego zdaniem każdy człowiek jest na diecie “see food”, czyli jemy to, co widzimy. Dlatego chcąc zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze, sięgać częściej po owoce i warzywa, a nie po słodkie i słone przekąski, należy zadbać o estetykę.
- Kup sobie najpiękniejszą miskę na owoce, na jaką cię stać, postaw ją w centralnym miejscu i trzymaj pełną. W ten sposób, gdy przechodzisz przez kuchnię, domyślnie widzisz owoce, a nie chipsy - wyjaśnia Tim Spector.
Zatem połączenie diety pełnej błonnika, ryb, roślinnej formy białka, sięganie po węglowodany złożone, unikanie tłustych, ciężkostrawnych dań, słodyczy, żywności typu fast-food daje realną szansę na poprawę zdrowia. Do tego odrobina ruchu na świeżym powietrzu podczas pielenia ogrodu i dbanie o komfort psychiczny mogą wydłużyć życie.