Chcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? Trzymaj się tych 6 zasad

2022-05-27 11:46

Do czynników ryzyka wystąpienia choroby Parkinsona można zaliczyć m.in. wiek, pokrewieństwo oraz płeć męską. Dokładna przyczyna tej choroby neurodegradacyjnej wciąż nie została poznana. Istnieją jednak sposoby, które mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Dowiedz się, co radzą naukowcy.

Mama z córką się śmieją
Autor: Getty Images

Choroba Parkinsona ma charakter postępujący. Do jej objawów należą m. in. drżenie rąk, niekontrolowane napięcia mięśni, spowolnienie ruchowe oraz zaburzenia chodu i mowy. Jednak we wczesnym etapie może nie dawać o sobie znać latami. Choć przyczyny wystąpienia choroby Parkinsona nie są do końca znane, istnieje kilka rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby w przyszłości.

Poradnik Zdrowie Parkinson

Pij kawę

W latach 60. przeprowadzono badanie wpływu kawy na chorobę Parkinsona, które objęło długie 30 lat. Naukowcy odkryli, że osoby, które regularnie piły kawę, cieszyły się zdumiewającym spadkiem zachorowań na chorobę Parkinsona niż osoby, które tego nie robiły. Okazało się, że uczestnicy badania, którzy nie pili kawy, byli 5 razy bardziej narażeni na chorobę Parkinsona niż osoby pijące duże ilości kawy.

Dbaj o prawidłowy poziom witaminy D

Korzystaj ze słońca! Światło słoneczne skutecznie zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Parkinsona w późniejszym życiu ze względu na fakt, że jest źródłem witaminy D.

Naukowcy odkryli, że osoby, które wykazywały wczesne oznaki choroby, miały niedobór wspomnianego składnika odżywczego.

Oprócz korzystania ze światła słonecznego warto również spożywać produkty bogate w witaminę D. Staraj się, by w twojej diecie nie zabrakło ryb, takich jak pstrąg czy łosoś, wieprzowiny, tofu czy jajek.

Jedz więcej jagód

Codzienne spożywanie garści jagód może skutecznie zapobiec rozwojowi choroby Parkinsona. Badania wykazały, że antocyjany (związki, które mają niesamowite właściwości przeciwutleniające) bardzo dobrze chronią komórki mózgowe przed stresem oksydacyjnym.

Oprócz jagód istnieje wiele innych źródeł antocyjanów. Należą do nich owoce cytrusowe, produkty na bazie soi, herbata i dania z dużą ilością cebuli.

Stosuj leki przeciwzapalne

Naukowcy zbadali również wpływ leków przeciwzapalnych na ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Uczestnicy badania, którzy przyjmowali ibuprofen z powodów niezwiązanych z chorobą Parkinsona, mieli o 40% niższe ryzyko rozwoju tej choroby niż ci, którzy tego nie robili.

Wszystko dlatego, że stan zapalny w organizmie sprzyja rozwojowi różnych chorób, w tym choroby Parkinsona. Dlatego unikaj wszelkiego rodzaju infekcji, a kiedy dopadnie cię stan zapalny, stosuj ibuprofen, oczywiście po wcześniejszej konsultacji ze swoim lekarzem.

Trzymaj się z dala od mleka

Kilka badań przeprowadzonych w przeszłości wykazało, że spożywanie nabiału może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Nie są jednak znane dokładne przyczyny tej zależności, jednak większośc zbadanych mężczyzn, którzy spożywali duże ilości mleka, zachorowała na to schorzenie.

Unikaj narażenia na pestycydy

Naukowcy twierdzą, że pracownicy rolni są narażeni na wysokie ryzyko choroby Parkinsona, a winne temu są pestycydy.

Ponadto, osoby mieszkające tuż obok farm były o 75% bardziej narażone na chorobę Parkinsona niż osoby mieszkające daleko.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona, powstrzymaj się od spożywania żywności, która mogła zostać dotknięta pestycydami. Staraj się również unikać używania pestycydów w domu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki