Chcesz schudnąć? Naukowcy: unikaj napojów dietetycznych
Niektóre osoby, aby szybciej schudnąć, spożywają napoje dietetyczne. Zdaniem naukowców to błąd. Według najnowszych badań napoje te mogą znacznie ograniczać liczbę spożywanych kalorii.
Napoje zawierające sztuczne słodziki (m.in. sukralozę) mogą zwiększać apetyt oraz łaknienie u kobiet i osób otyłych – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców z Keck School of Medicine of USC.
Badanie opublikowane na łamach „JAMA Network Open” jest do tej pory jedną z największych analiz dotyczącą wpływu sztucznego słodzika (inaczej nieodżywczej substancji słodzącej NNS) na aktywność mózgu i apetyt.
Sztuczne słodziki pomocne w walce z otyłością?
Ponad 40 proc. dorosłych Amerykanów używa sztucznych słodzików, które mają im pomóc w walce z nadprogramowymi kilogramami.
Stosowanie sztucznych substancji słodzących wzbudza wiele kontrowersji. Opinie są podzielone - jedni uważają, że to sposób na wspomaganie procesu odchudzania, a drudzy, że mogą przyczynić się do wzrostu wagi i zaburzeń metabolicznych. Te wątpliwości postanowiła rozwiać prof. Kathleen Page wraz ze swoim zespołem badawczym z Keck School of Medicine.
Wspólnie przeprowadzili badanie, w którym uczestniczyło 74 osób w wieku od 18 do 35 lat. Ponad połowę stanowiły kobiety. Żadna z tych osób nie miała problemów z zaburzeniami odżywiania, cukrzycą lub uzależnieniem od narkotyków i tytoniu.
Każdy uczestnik brał udział w trzech sesjach eksperymentalnych – przed wizytą musiał przestrzegać postu. W badaniu naukowcy brali pod uwagę wskaźnik BMI. Dzięki temu mogli zidentyfikować różnice w spożyciu sztucznych substancji słodzących.
Podczas jednej sesji każdy uczestnik spożywał 300 mililitrów napoju słodzonego (NNS), napoju słodzonego cukrem oraz wodę. Na tej podstawie naukowcy wywnioskowali, że sztuczne słodziki mogą zwiększać apetyt.
Badania obrazowe wykazały zwiększoną aktywność w obszarach mózgu odpowiadających za regulację głodu zarówno u kobiet, jak i osób otyłych po spożyciu napojów zawierających sukralozę. Dodatkowo napoje te wpływały na obniżenie poziomu hormonów apetytu odpowiedzialnych za łaknienie i uczucie sytości. Według naukowców napoje sztucznie słodzone mogą nie być skutecznym sposobem na ograniczenie głodu.
Kobiety, po wypiciu napoju ze sztucznym słodzikiem, jadły znacznie więcej przekąsek, niż po spożyciu napoju z zawartością sacharozy.
Napoje dietetyczne a odczuwanie głodu
Prof. Page zaznaczyła, że do tych wyników należy na razie podchodzić ostrożnie. Uczestniczyli byli podczas badania na czczo i przez to też mogli być bardziej głodni niż zwykle.
- Dzięki badaniu wykazaliśmy, że kobiety i osoby z otyłością mogą być bardziej wrażliwe na sztuczne słodziki – powiedziała autorka badania. Zatem prawdopodobnie picie napojów sztucznie słodzonych sztucznie może dostarczać większej ilości kalorii.
Porady eksperta
Polecany artykuł: