Centrum Teleopieki dla osób starszych i niesamodzielnych w Małopolsce

2018-08-03 9:45

13 ratowników, dyżury 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, każdego dnia nawet 100 konsultacji telefonicznych. Dotychczas już ponad 350 osób starszych i niesamodzielnych jest objętych wsparciem Centrum Teleopieki w Suchej Beskidzkiej, czyli Tele-Anioła. A to dopiero początek! Do 2020 roku pod jego skrzydła ma trafić 10 tysięcy potrzebujących wsparcia Małopolan.

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

Małopolski Tele-Anioł to pionierskie w skali naszego kraju rozwiązanie i największy projekt otaczający teleopieką osoby starsze, samotne i niesamodzielne. Wśród podopiecznych Tele-Anioła najwięcej osób zmaga się z: nadciśnieniem, miażdżycą, cukrzycą, zwyrodnieniem stawów kończyn dolnych oraz kręgosłupa.

Nad ich bezpieczeństwem czuwa 13 ratowników medycznych, którzy pełnią dyżur przez całą dobę. To oni odpowiadają na wezwania wysyłane za pomocą przycisku SOS na opasce bezpieczeństwa.

Ratownicy udzielają również wskazówek przez telefon. Z reguły takie wsparcie wystarcza. Średnio na ok. 100 telefonów dziennie, w jednej tylko sytuacji wzywamy karetkę pogotowia do osoby potrzebującej. Ale niejednokrotnie wspieramy też w innym zakresie: umawiamy na przykład wizyty lekarzy rodzinnych lub nocnej czy świątecznej opieki lekarskiej.

Rekrutacja do projektu Tele-Anioł trwa cały czas - nabór do I tury projektu potrwa do końca października 2018 roku lub do wyczerpania miejsc. W I naborze do projektu zostanie zakwalifikowanych 5 tysięcy osób niesamodzielnych. Drugi nabór – na taką samą liczbę osób – jest planowany od 1 sierpnia 2019 do 31 stycznia 2020 roku.

Kandydaci, którzy chcą być objęci opieką Tele-Anioła, muszą mieszkać na terenie województwa małopolskiego oraz być osobami niesamodzielnymi, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia, w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego. Spełnienie tych dwóch kryteriów już pozwala im wziąć udział w projekcie.
Formularze zgłoszeniowe można składać osobiście, przez internet lub za pośrednictwem poczty.

Województwo Małopolskie realizuje ten projekt wspólnie z Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej. Całkowity koszt projektu to ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł stanowią środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.malopolska.pl/teleaniol

Serwis prasowy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki