Centralna Rejestracja Pacjentów przeciw COVID-19. Jak będzie wyglądać w praktyce?

2021-01-11 15:54

Zgodnie z deklaracjami producentów, do końca marca otrzymamy 6 mln dawek, czyli będziemy mogli zaszczepić 3 mln Polaków - powiedział szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Już za kilka dni ma zostać uruchomiona Centralna Rejestracja Pacjentów. Sprawdź, kiedy możesz się zapisać się na szczepienie!

Rejestracja pacjentów przeciw COVID-19. Jak ma wyglądać?
Autor: Materiały prasowe

- Rozpoczyna się bardzo ważny czas w Narodowym Programie Szczepień. To czas uruchomienia Centralnej Rejestracji Pacjentów, czyli rozpoczęcia procesu dla osób z grupy 1 i rozpoczęcia masowych szczepień - ogłosił szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk

- 15.01 zostanie uruchomiona Centralna Rejestracja Pacjentów, czyli możliwość umawiania terminów szczepień dla seniorów powyżej 80 roku życia. Natomiast w dniach 18-22.01 zostaną zaszczepieni przez zespoły wyjazdowe mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej - wyjasnił minister Michał Dworczyk. Dodał, że 22.01 seniorzy powyżej 70 roku życia będą mogli umawiać się termin na szczepienia, a od 25.01 będą mogli się już szczepić w 6 tys. punktach w całej Polsce.

- Zdecydowaliśmy się na taki podział seniorów, bo Rada Medyczna zwróciła uwagę, że osoby 80+ powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, bo one są najbardziej narażone - wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. szczepień. 

Jak poinformował Michał Dworczyk, blisko 70 proc. mieszkańców DPS zadeklarowało chęć zaszczepienia się między 18 a 22.01.

- Od jutra ruszy organizacja transportu do punktów w gminach i zwrócimy się też z prośbą do gmin, aby każda do 15.01 udostępniła infolinię dla swoich mieszkańców, aby w jasny sposób każdy, kto potrzebuje, mógł taki transport uzyskać - wyjaśnił szef KPRM. 

Kolejny tydzień szczepień przeciw COVID-19

Szef Kancelarii Premiera przekazał, że w naszym kraju rozpoczyna się 3. tydzień szczepień. - W okresie świąteczno-noworocznym zaszczepionych zostało ok. 50 tys. osób, a w 2. tygodniu 150 tys. osób - co pokazuje, że system Narodowy Program Szczepień staje się coraz bardziej sprawny i wydajny.

- Do końca tego tygodnia zostanie zaszczepionych 250 tys. osób - wówczas łącznie będziemy mieli ponad 450 tys. zaszczepionych Polaków. To są fakty i o tych faktach warto mówić - zaznaczył Michał Dworczyk. Dodał, że liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych wyniosła 32 przypadki na 220 tys. - Wszystko to delikatne przypadki, związane z zaczerwienieniem czy podwyższoną temperaturą i nikt nie został z tego powodu hospitalizowany - mówił. 

- Do 14.01, czyli do najbliższego czwartku, trwa zgłaszanie osób, które są w grupie 0, którzy są szczepieni w szpitalach węzłowych. Ta grupa liczy ok. milion osób. Zakładamy, że zaszczepi się z niej min. 700 tys. osób - nadmienił minister Michał Dworczyk. 

- Do szpitali węzłowych trafiło 456 915 szczepionek. Jako zapas w Agencji Rezerw Materiałowych zachowujemy 50 proc. szczepionek, żeby pacjent, który otrzyma 1. dawkę, miał gwarancję, że otrzyma też 2., bo dopiero po niej uzyskuje pełną odporność - poinformował minister Michał Dworczyk podczas dzisiejszej konferencji prasowej. 

Dodał, że „rząd nie chce, aby pacjenci byli narażeni na problemy logistyczne ze strony producenta, dostaw do Polski i na problemy technologiczne po stronie producenta, stąd takie konserwatywne podejście do szczepień, które jest podyktowane troską o zdrowie pacjenta”

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki