CCM - innowacyjna metoda leczenia osób z niewydolnością serca
W lutym 2017 r. lekarze z Kliniki Kardiologii 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wszczepili pacjentowi cierpiącemu na niewydolność serca najnowszy model układu stymulującego, poprawiającego kurczliwość mięśnia sercowego - CCM (Cardiac Contractility Modulation). Był to pierwszy taki zabieg w Polsce.
CCM Optimizer Smart jest nowoczesnym, o kieszonkowym wręcz rozmiarze, urządzeniem, które wzmacnia skurcze serca. O jego przewadze nad klasycznymi modulatorami stanowi fakt, że nie prowadzi do dodatkowych skurczów, mogących powodować arytmię. CCM poprawia kurczliwość mięśnia sercowego i jest wszczepiany u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca.
Zabieg wszczepienia urządzenia wykonuje się w znieczuleniu miejscowym - do serca pacjenta przez żyłę podobojczykową wprowadza się trzy elektrody. Zadaniem dwóch z nich jest wykrywanie czynności komór i wysyłanie impulsów elektrycznych, jedna elektroda służy natomiast do wykrywania czynności przedsionków. Elektrody komorowe zostają umieszczone w przegrodzie międzykomorowej. W następnej kolejności elektrody podłącza się do generatora impulsów, zlokalizowanego pod skórą klatki piersiowej poniżej prawego obojczyka. Na koniec rana zostaje zszyta.
Pierwszym pacjentem, któremu wszczepiono CCM jest 54-letni Dariusz Gębala, który już po kilku dniach jego użytkowania zauważył poprawę w swoim codziennym funkcjonowaniu: mniej się męczy, nie ma ataków duszności.
CCM Optimizer Smart zużywa więcej energii niż klasyczne modulatory, jednak może funkcjonować nawet kilkanaście lat. CCM jest urządzeniem o minimalnej inwazyjności, kompatybilnym z innymi systemami, może działać wraz ze wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem lub stymulatorem serca.
Polecany artykuł: