Całodobowy i bezpłatny gabinet ginekologiczny działa w Poznaniu, reszta Polski czeka
Punkt Profilaktyki Intymnej otwarto w Poznaniu 1 października 2018 roku. Do stycznia zdążyło go odwiedzić ponad tysiąc kobiet. Pomoc otrzymywały niemal natychmiastowo – na wizytę czekały co najwyżej kilka godzin. Jak dotąd kobiety w żadnym innym polskim mieście nie wprowadzono podobnych rozwiązań.
Punkt Profilaktyki Intymnej prowadzi Fundacja Fanari, jest on finansowany z miejskiego budżetu. Każda kobieta, która go odwiedzi, otrzyma pomoc ginekologiczną.
Jak działa Punkt Profilaktyki Intymnej?
Punkt Profilaktyki Intymnej to miejsce, do którego może się udać kobieta chcąca uzyskać receptę na tzw. tabletki "po". Są one często mylnie nazywane środkami poronnymi, jednak żadna z dwóch dostępnych na polskim rynku pigułek nie powoduje przerwania istniejącej ciąży, a po prostu uniemożliwia zapłodnienie.
W Polsce, w przeciwieństwie do pozostałych państw Unii Europejskiej (poza Węgrami) i wbrew zaleceniom Komisji Europejskiej, pigułka "po" dostępna jest wyłącznie na receptę.
Tymczasem tabletki można przyjąć od 72 (jedną z nich) do 120 (drugą) godzin po stosunku. Co więcej, gdy kobiecie uda się już dostać do lekarza (nie musi nim być ginekolog, może być lekarzem jakiejkolwiek specjalizacji), ten może się zasłonić klauzulą sumienia i nie wypisać jej recepty. W Punkcie Profilaktyki Intymnej może mieć ona pewność, że receptę otrzyma.
Nie chodzi jednak ani wyłącznie, ani przede wszystkim o tzw. antykoncepcję awaryjną. W gabinecie odbywają się konsultacje i poradnictwo w zakresie higieny intymnej i antykoncepcji naturalnej, mechanicznej i farmakologicznej, chorób przenoszonych drogą płciową.
Czytaj też:
Metody antykoncepcji: naturalne, mechaniczne, hormonalne
Kalendarz dni płodnych: jak je obliczyć?
Jak się przygotować do wizyty u ginekologa?
W przypadku wskazań lekarskich wykonuje się również badania USG i przepisuje leki i skierowania na badania diagnostyczne z zakresu chorób ginekologicznych. Udzielana jest pomoc medyczna w przypadku urazów i stanów zapalnych narządów rodnych. Warto jednak pamiętać, że Punkt Profilaktyki Intymnej nie sprawuje opieki nad kobietą w ciąży, w czasie porodu i połogu.
Mogę się do niego udać także panowie – na konsultacje i badania lekarskie (USG i PSA) w kierunku wczesnego wykrywania raka prostaty.
Z pomocy Punktu mogą skorzystać wyłącznie osoby mieszkające na terenie Poznania, osoby nieletnie – tylko z prawnym opiekunem.
Punkt jest czynny 24 h na dobę, codziennie, poza niektórymi świętami. Rejestracja odbywa się telefonicznie, osobiście (od pon do pt w godz. 8-22) lub poprzez stronę internetową www.fanari.pl. W sprawach pilnych możliwa jest jedynie rejestracja telefoniczna lub osobista.
Punkt Profilaktyki Intymnej znajduje się w centrum Poznania – przy ul. św. Marcin 58/64. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
A co z innymi miastami?
Podobne inicjatywy obiecywane były kobietom w Warszawie, Częstochowie, Gdyni, jednak, jak do tej pory, nie doszło do ich otwarcia. Działania ku otwarciu podobnego punktu są obecnie prowadzone w Bydgoszczy.
Porady eksperta