Butelki wielorazowe jednak nie takie dobre. Są większym siedliskiem bakterii niż deska sedesowa
Korzystanie z bidonów czy butelek wielokrotnego użytku, jest bardzo wygodne. Generuje też znacznie mniejszą liczbę odpadów. Jednak bycie eko w tym przypadku nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem.
Rezygnacja z butelek plastikowych z wodą i napojami na rzecz zakupu butelki wielokrotnego użytku to efekt zwiększenia świadomości ekologicznej. Choć takie działanie pozytywnie wpływa na planetę, może zaszkodzić zdrowiu. Dlatego, jeśli już korzystasz z wielorazowej butelki, koniecznie zwracaj uwagę na jej odpowiednie czyszczenie. W przeciwnym wypadku, twoja butelka może stać się siedliskiem tysięcy bakterii.
Nawet 40 tys. więcej bakterii niż na desce sedesowej
Badania wykazały, że nieprawidłowe mycie butelek wielorazowych i bidonów może przyczynić się do rozwoju naprawdę wielu bakterii.
Naukowcy, po przebadaniu próbek pochodzących z nieprawidłowo umytych butelek, dowiedli, że znajduje się w nich dwa razy więcej zarazków niż w zlewozmywaku, cztery razy więcej zarazków niż na myszy komputerowej, cztery razy więcej zarazków niż w misce z wodą dla zwierząt i... aż 40 tysięcy razy więcej bakterii niż na desce sedesowej.
Wyniki badań amerykańskiego laboratorium jakości EmLab P&K wskazują najczęściej pojawiające się bakterie w tego typu butelkach. Należą do nich dwa rodzaje bakterii - Gram-ujemne i Gram-dodatnie.
Kontakt z bakteriami Gram-ujemnymi może doprowadzić do rozwoju infekcji oraz problemów żołądkowo-jelitowych. Stanowią też nie lada wyzwanie dla leczenia, gdyż są odporne na działanie popularnych antybiotyków.
Oprócz tego w butelkach mogą gromadzić się również paciorkowce oraz gronkowce, które są odpowiedzialne za choroby przewodu pokarmowego, układu moczowego, oddechowego czy choroby skóry.
Oczywiście nie każdy kontakt z butelką wielokrotnego użytku musi skończyć się infekcją. Eksperci zalecają jednak, by przywiązywać ogromną wagę do higieny i dokładnie myć tego typu akcesoria, by uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.