Bujna czupryna w każdym wieku? Znaleźli białko, które za to odpowiada
"To tylko włosy!" - niewiele osób tak powie. Każde odkrycie zbliżające nas do zachowania owłosienia w dorosłym życiu budzi spore nadzieje i emocje. Jak donosi prestiżowe czasopismo "Nature Communications", naukowcy trafili na ważny trop.

Odkrycia częściowo wyjaśniającego, dlaczego utracone włosy czasem już nie odrastają, dokonał zespół naukowców z Australii, Singapuru i Chin.
Skomplikowane, złożone badania pozwoliły odkryć białko pełniące funkcje ochronne, które nazwano MCL-1. Wiemy już, jak działa i co się dzieje, jeśli go brakuje.
Dlaczego łysiejemy?
Łysienie to problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, niezależnie od wieku. Przyczyn może być wiele – od genetyki, przez stres, po choroby autoimmunologiczne. Jedno jest pewne: wypadanie włosów negatywnie wpływa na samopoczucie i pewność siebie.
Ludzie gotowi są wydawać ogromne pieniądze i przechodzić skomplikowane procedury, żeby ukryć utratę włosów. Coraz lepiej imitujące własne włosy peruki czy przeszczep włosów to nie są rozwiązania dla wszystkich.
Z pewnością nowy lek, który pozwalałby na odrastanie włosów tam, gdzie niespodziewanie pojawiają się gołe placki skóry, cieszyłby się sporym zainteresowaniem. Jest na niego szansa?
Białko MCL-1 – klucz do zdrowych włosów?
Zespół naukowców, głównie z "Duke‑NUS Medical School" w Singapurze, z Zakładu Biologii Nowotworów i Komórek Macierzystych, Instytutu Badań Medycznych Waltera i Elizy Hall w Parkville oraz z Wydziału Biologii Medycznej Uniwersytetu w Melbourne, zidentyfikowali białko o nazwie MCL-1.
Okazuje się, że jest ono niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek macierzystych mieszków włosowych (HFSC). To właśnie te komórki są odpowiedzialne za wzrost i regenerację włosów.
Odkryliśmy, że aktywowane komórki macierzyste mieszków włosowych (HFSC), kluczowe dla odrastania i naprawy włosów, wymagają silnego białka ochronnego zwanego MCL-1, aby skutecznie funkcjonować
- tłumaczą autorzy badania, opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie "Nature Communications".
Nawyki, które niszczą skórę
Jak działają mieszki włosowe
Mieszki włosowe to miniaturowe "fabryki" włosów, a wychodzący z nich produkt przechodzi cyklicznie przez trzy podstawowe fazy:
- anagen (faza wzrostu): W tej fazie włosy aktywnie rosną, a komórki macierzyste intensywnie pracują, aby wytworzyć nowy włos.
- katagen (faza przejściowa): Wzrost włosów spowalnia, a mieszek włosowy zaczyna się kurczyć.
- telogen (faza spoczynku): Włos przestaje rosnąć i ostatecznie wypada. Po tym następuje kolejna faza anagenu, a cykl rozpoczyna się od nowa.
Komórki macierzyste mieszków włosowych (HFSC) są kluczowe dla tego procesu, co nie jest żadnym zaskoczeniem. To one "napędzają" cykl wzrostu włosów i zapewniają, że włosy odrastają po wypadnięciu.
Teraz jednak okazuje się, że jest białko, które niedobór sprawia, że nasze mieszki włosowe przedwcześnie obumierają, a nam przerzedza się czupryna.

Co się dzieje, gdy brakuje MCL-1?
Badania wykazały, że gdy komórki macierzyste HFSC nie mają wystarczającej ilości białka MCL-1, nawet po naturalnej utracie łodygi włosa, zamiast uruchomić naturalny proces odnowy, ulegają apoptozie i ostatecznie obumierają. To prowadzi do zaburzeń w cyklu wzrostu włosów i w konsekwencji do ich wypadania.
Znaczenie białka MCL-1 dla włosów potwierdzono podczas badań na myszach. gdy naukowcy usunęli gryzoniom gen odpowiedzialny za produkcję MCL-1 z komórek skóry, zwierzęta zaczęły tracić włosy.
U dorosłych myszy delecja MCL-1 szybko zniszczyła aktywne HFSC, co całkowicie zatrzymało regenerację włosów w miejscach, w których włosy zostały usunięte
– czytamy w raporcie z badań.
Jakie to ma znaczenie dla ludzkich włosów?
Choć do opracowania skutecznych terapii opartych na nowym odkryciu jeszcze długa droga, naukowcy są pełni optymizmu - przekonani, że wskazali nowy, istotny kierunek.
Wierzą, że w przyszłości będzie możliwe opracowanie leków stymulujących produkcję MCL-1 w komórkach macierzystych mieszków włosowych, co pozwoli na zahamowanie wypadania włosów i pobudzenie ich wzrostu.
Głębsza wiedza na temat szlaków molekularnych i interakcji, które regulują wzrost mieszków włosowych i śmierć komórek, toruje drogę do innowacyjnych strategii leczenia łysienia i zapobiegania wypadaniu włosów
– podsumowują autorzy badania.