Usłyszał diagnozę, gdy miał 40 lat. Znany prezenter zmaga się z ADHD
Richard Bacon, znany prezenter brytyjskiej telewizji BBC i stacji radiowej Radio 5 Live, zdobył się na szczere wyznanie. W wieku 40 lat stwierdzono u niego zespół nadpobudliwości psychoruchowej tzw. ADHD. Okazuje się, że jego przypadek nie jest odosobniony, ponieważ z tym zaburzeniem zmaga się do 6 proc. dorosłej populacji. "Jest w tym element supermocy" - stwierdził.
Brytyjski prezenter Richard Bacon związany jest od lat z telewizją BBC i stacją radiową Radio 5 Live. Postanowił opowiedzieć swoją historię o diagnozie zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi określanego jako ADHD. Wyznał w rozmowie dla rodzimej stacji telewizyjnej, że w dzieciństwie drzemały w nim nieskończone pokłady energii.
Dziennikarz BBC zmaga się z ADHD. "Jest w tym supermoc"
W życiu dorosłym dziennikarzowi towarzyszyło uczucie, dzięki któremu miał wrażenie, że może "przenosić złote góry". Zaczął na własną rękę szukać przyczyn swojego zachowania, do momentu aż trafił na ośrodek w Orange County w Kalifornii (USA), który specjalizuje się w diagnozowaniu ADHD. Jest to zaburzenie neurorozwojowe powodujące trudności w zakresie uwagi i kontroli zachowania.
"Wypełniłem bardzo długi kwestionariusz, co jest trudne dla ludzi z ADHD. Miałem też robione skany mózgu, na których wyszły fizyczne objawy" - opowiedział Bacon.
Przez te lata Richard Bacon nauczył się jakoś żyć z tą przypadłością. Mówi, że lubi w ADHD momenty zatracenia. "Zakochujesz się we wszystkim, co robisz. Masz ogromne pokłady energii. Jest w tym element supermocy" - wyjaśnił. Z kolei wskazał, że chaos i dezorganizacja nie ułatwiają mu codziennego funkcjonowania. Teraz przyjmuje leki i jest zadowolony, że w końcu wie, co jest przyczyną jego zachowania. Jak dodał, dzięki diagnozie może trochę lepiej zrozumieć siebie i to, w jaki sposób prowadzi swoje życie.
ADHD nie dotyczy tylko dzieci i młodzieży
Wielu z nas uważa, że zespół nadpobudliwości psychoruchowej dotyczy wyłącznie dzieci i że "z tego się wyrasta". Otóż nie – problem ADHD dotyka również osób dorosłych. Może u nich wystąpić szereg objawów, które wpłyną na obniżenie ich jakości życia.
Jak wynika z danych udostępnionych przez organizację ADHD UK, osoba dorosła, która zmaga się co najmniej z pięcioma objawami zaburzenia, nie powinna ich ignorować. Organizm wysyła sygnały ostrzegawcze, aby zasięgnąć porady lekarza. Na te symptomy warto zwrócić uwagę – są to m.in.:
- nadmierna pobudliwość,
- problemy z jednoczesnym wykonywaniem dwóch czynności,
- trudności z koncentracją,
- zaburzenia uwagi,
- odczuwanie wewnętrznego niepokoju.
- impulsywność,
- wahania nastrojów,
- brak zorganizowania i nieumiejętność radzenia sobie ze stresem.
Według najnowszego badania opublikowanego na łamach "World Psychiatry" dorosłe osoby dotknięte ADHD mogą być dwa razy bardziej narażone na ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe. To podwyższone ryzyko dotyczy najbardziej zawału serca, udaru krwotocznego i schorzeń naczyń obwodowych.
Polecany artykuł: