Bruce Willis jest nieuleczalnie chory. Choroba zabiera go kawałek po kawałku
Fani legendarnego aktora Bruce Willisa nie mają powodu do radości - niepokojące pogłoski o jego złym stanie zdrowia krążą już od jakiegoś czasu. Niedawno potwierdził je reżyser Matt Eskandari, współpracujący z Willisem przy kilku filmach. "To smutne widzieć, jak legenda taka jak Bruce rozpada się na twoich oczach" napisał w komentarzu pod jednym z postów na Facebooku.
Bruce Willis to jeden z najlepiej znanych i opłacanych hollywoodzkich aktorów. Sławę i ogromne pieniądze przyniosły mu role w pięciu częściach "Szklanej pułapki", "Pulp Fiction", "Armageddon", "Piąty element" czy "Red" i "Red 2". W 1999 r. aktor trafił na listę stu najbardziej wpływowych ludzi filmu magazynu Empire.
Jednak od jakiegoś czasu Bruce Willis występuje przede wszystkim w niskobudżetowych filmach klasy B, miażdżonych przez krytyków. Plotki głosiły, że aktor ma problemy z zapamiętaniem dialogów i treści scenariusza - z tego powodu w 2015 roku stracił rolę u Woody'ego Allena w filmie "Śmietanka towarzyska", miał również problemy na planie kręconego w 2019 roku filmu "Glass". Przypisywano to lenistwu, okazało się jednak, że problem tkwi zupełnie gdzie indziej.
Bruce Willis choruje na demencję
Przyczyną problemów aktora jest podobno wczesny etap demencji, z powodu której Bruce Willis nie jest w stanie zapamiętać skomplikowanych kwestii dialogowych. O chorobie aktora poinformował hollywoodzki reżyser Matt Eskandari, współpracujący z Bruce Willisem przy filmach takich jak "Przetrwać do świtu" czy "Plan ocalenia".
Jak napisał na Facebooku pod filmem na temat plotek dotyczących choroby Willisa: "To prawda. Wyreżyserowałem z nim cztery filmy, więc wiem z pierwszej ręki. To smutne widzieć, jak legenda taka jak Bruce rozpada się na twoich oczach. Widziałem to podczas pracy z nim w ciągu ostatnich kilku lat".
Aktor jak dotąd ani nie potwierdził, ani nie zdementował tej informacji.
Czym jest demencja?
Demencja kojarzona jest z zaburzeniami pamięci, jednak to coś więcej - osoby chorujące na demencję borykają się również z postępującym upośledzeniem mowy, zdolności poznawczych i orientacji, a także problemami z koncentracją uwagi. Demencja negatywnie wpływa na postrzeganie rzeczywistości i zachowania.
Najczęstszą nieodwracalną postacią demencji jest choroba Alzheimera. Objawów, które mogą sugerować demencję, jest wiele. To przede wszystkim zapominanie o wydarzeniach, które miały miejsce niedawno, problemy z wykonywaniem codziennych czynności i z orientacją w nieznanym terenie, to również zaburzenia mowy, wahania nastroju i nieufność, błędna ocena zagrożeń czy utrata kontroli nad finansami.
We wczesnej fazie demencji (która, wedle pogłosek, dotyczy Bruce Willisa), chory ma coraz słabszą pamięć i problemy z koncentracją, trudno mu się skupić, odsuwa w czasie obowiązki, a porządek dnia opiera na nawykach i rutynie, bo tylko wtedy czuje się bezpiecznie. Mimo, że jest w stanie nadal pracować, to jednak nie tak intensywnie, jak kiedyś. Często się myli i w rezultacie rezygnuje z zadań, które wydają mu się zbyt skomplikowane.