Brali słynne leki na odchudzanie i cukrzycę. Teraz mają sparaliżowane żołądki

2023-07-28 15:22

Leki zawierające semaglutyd zrobiły furorę, kiedy odkryto, że oprócz wpływu na stan zdrowia cukrzyków, mają również właściwości odchudzające. Jednak część pacjentów doświadcza poważnych skutków ubocznych. Nawet na długo po odstawieniu tego leku.

Brali słynne leki na odchudzanie i cukrzycę. Teraz mają sparaliżowane żołądki
Autor: GettyImages Brali słynne leki na odchudzanie i cukrzycę. Teraz mają sparaliżowane żołądki

Nieznane skutki uboczne leków z semaglutydem

W materiale opublikowanym przez CNN wystąpiły osoby, które zrelacjonowały swoje problemy, jakich doświadczyły po stosowaniu leków na odchudzanie. 37-letnia Joanie Knight z Luizjany przyznała, że "ten lek zamienił moje życie w piekło”.

42-letnia Brenda Allen z Dallas ma takie samo zdanie. Co istotne, lek przypisał jej lekarz, nie brała go nielegalnie, jak całe rzesze ludzi szukających i kupujących ten i inne leki w Internecie. Rok po odstawieniu leków, Brenda wciąż ma wiele dolegliwości zdrowotnych, m.in. wymiotuje tak bardzo, że się odwadnia do tego stopnia, że potrzebuje pomocy medycznej.

38-letnia Emily Wright z Toronto znacznie schudła dzięki lekom z semaglutydem. Też zapłaciła za to wysoką cenę: wymiotowała tak często, że musiała zrezygnować z pracy. Mimo że też nie bierze tych leków już rok.

Co gorsza, u kobiet występowały wymioty pokarmem nawet sprzed kilku dni – do tego stopnia ich żołądki przestawały się opróżniać. Finalnie jedna z nich wymagała operacji żołądka. Wszystkie zmagają się z konsekwencjami leków odchudzających do dziś, muszą zażywać leki poprawiające ich stan i preparaty witaminowe, ponieważ uporczywe wymioty uniemożliwiały przyswajanie składników odżywczych z pożywienia.

Zakazane substancje w środkach odchudzających. Zorganizowana grupa przestępcza rozbita

Producent leków odchudzających odpowiada na zarzuty

Leki z semaglutydem działają na zasadzie naśladowania hormonu naturalnie wytwarzanego przez organizm, GLP-1. Dzięki temu przedłużone jest uczucie sytości i pacjent nie je, a więc chudnie. Tylko że to niejedzenie może spowodować gastroparezę lub paraliż żołądka. U niektórych kobiet stwierdzono też zespół cyklicznych wymiotów – czyli zwracanie treści pokarmowych nawet kilka razy dziennie.

Lekarze potwierdzają, że coraz częściej mówi się o tych niechcianych skutkach leków z semaglutydem. Leków, które jeszcze niedawno biły rekordy popularności i były ze wszech stron chwalone. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków poinformowała, że otrzymała doniesienia o osobach, u których wystąpił paraliż żołądka.

W zeszłym miesiącu Amerykańskie Towarzystwo Anestezjologów ostrzegło, że pacjenci powinni odstawić te leki na tydzień przed operacją, ponieważ mogą one zwiększyć ryzyko zwracania pokarmu podczas operacji, nawet jeśli pościli zgodnie z zaleceniami. Wymioty pod narkozą czasami powodują przedostawanie się pokarmu i kwasu żołądkowego do płuc, co może powodować zapalenie płuc i inne problemy po operacji.

Jak dotąd uważa się, że takie ekstremalne przypadki są rzadkie i mogą być wynikiem ujawnienia się lub pogorszenia istniejącego już stanu chorobowego. Lekarze twierdzą, że ludzie mogą mieć stan zwany opóźnionym opróżnianiem żołądka i nie wiedzieć o tym. Na etykietach leków jednak nie ma informacji, które by wyraźnie ostrzegały, że może wystąpić gastropareza.

W odpowiedzi na prośbę CNN o komentarz, Novo Nordisk, producent leków z semaglutydem, zwrócił uwagę, że leki z tej klasy są stosowane od 15 lat w leczeniu cukrzycy i od ośmiu lat w leczeniu otyłości, i były szeroko badane w rzeczywistych świecie i w badaniach klinicznych.

Zdaniem producenta "większość działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego ma nasilenie łagodne do umiarkowanego i jest krótkotrwałe". Ponadto, jak podaje Novo Nordisk, "wiadomo, że GLP-1 powodują opóźnienie opróżniania żołądka, jak zaznaczono na etykiecie każdego z naszych leków GLP-1 RA. Objawy opóźnionego opróżniania żołądka, nudności i wymiotów są wymienione jako działania niepożądane".

National Institutes of Health przekazało grant na zbadanie, w jaki sposób jeden z agonistów GLP-1 wpływa na funkcje żołądka. W małym badaniu brało udział 40 dorosłych osób z otyłością. Okazało się, że po 4 tygodniach, u osób po spożyciu leków, w porównaniu do osób przyjmujących placebo, pokarm opuszczał żołądek ponad 2-3 razy wolniej. Niektórym pacjentom towarzyszyło też uczucie nudności i wymioty. Grupa badawcza była jednak zbyt mała, by móc jednoznacznie stwierdzić, jak semaglutyd wpływa na czas pozostawania pokarmu w żołądku.

Gastropareza może mieć wiele przyczyn, w tym cukrzycę, w której wiele osób bierze te leki. Wiadomo, że kobiety są również bardziej narażone na tę chorobę. W ponad połowie przypadków gastroparezy lekarze nie są w stanie znaleźć przyczyny. Kobiety występujące w materiale CNN stanowczo zaprzeczają, aby miały cukrzycę (u jednej zdiagnozowano cukrzycę już po odstawieniu leków odchudzających). 

FDA stwierdziła, że korzyści dla cukrzycy i kontroli wagi „mogą przewyższać ryzyko u niektórych pacjentów z gastroparezą lub opóźnionym opróżnianiem żołądka”. Sprawa jest rozwojowa, bo lekarze przyznają, że zwiększa się liczba pacjentów z podobnymi objawami paraliżu żołądka. Jak mówią, szczególnie niepokoi fakt, że objawy nie ustępowały nawet po odstawieniu leków.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki