Boże Narodzenie 2020 bez mszy świętej? Biskupi wydali stosowne dekrety
Jeśli zastanawiacie się nad dyspensą od obowiązku udziału w mszy św. w niedziele i święta, to zapadały już decyzje biskupów w tej sprawie. Przedłużyli ją do 27 grudnia 2020 roku. W niektórych diecezjach dekrety obowiązują do odwołania.
Powszechnie wiadomo, że w kraju obowiązują obostrzenia sanitarne w związku z epidemią COVID-19. Jednym z ograniczeń jest wprowadzenie limitu w świątyniach, czyli jedna osoba na 15 mkw podczas nabożeństw. W związku z tym biskupi wprowadzili kolejne dekrety, które zwalniają wiernych od uczestnictwa w mszy św. w niedziele i święta Bożego Narodzenia.
W minionych dniach część hierarchów przedłużyła dyspensę do 27 grudnia. Podobne dekrety wydano już w październiku, kiedy w kraju zaczął obowiązywać podział na strefy. Są również i takie diecezje, w których obowiązuje dyspensa wydana jeszcze na wiosnę w czasie pierwszej fali pandemii.
„Udzielona na początku pandemii dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy św. nadal obowiązuje, tym bardziej w związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w strefie czerwonej” – poinformował w dekrecie 16 października ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. Dodał w nim, że przestrzeganie konkretnych reguł bezpieczeństwa i higieny to wyraz miłości i wzajemnej odpowiedzialności.
Polecamy: Jak będzie wyglądała kolęda 2020/2021 w dobie pandemii? Jest odpowiedź episkopatu
Dekrety weszły w życie
Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś narzucił swoim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie dyspensę już 26 listopada. Zwolnił ich z obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedzielę i święta.
„Jak dobrze wiecie, liczba zakażeń i spowodowanych nimi zgonów pozostaje ciągle bardzo wysoka – o wiele wyższa, niż było to w marcu, gdy po raz pierwszy przesłałem do Was pierwsze zarządzenie dotyczące zasad bezpiecznego sprawowania i przeżywania liturgii w parafiach. Dziś po upływie dziewięciu miesięcy zachodzi pilna potrzeba, aby te zarządzenia przypomnieć i zaktualizować” – tłumaczył abp Ryś.
Jako że abp Ryś również pełni funkcję administratora apostolskiego diecezji kaliskiej, przedłużył dyspensę od obowiązku udziału w mszy św. w niedzielę i święta „wszystkim wiernym diecezji kaliskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie”. Podkreślił jednocześnie, że świątynie „będą otwarte dla wiernych, którzy zdecydują się uczestniczyć w nabożeństwach”. Abp Ryś wydał listę zaleceń, na której znajduje się m.in. spowiedź „poza konfesjonałem”. Najlepiej, żeby odbywała się w prezbiterium lub bocznej nawie kościoła, bądź w zakrystii lub na zewnątrz kościoła”.
Identyczne stanowisko wygłosił bp Romuald Kamiński. W diecezji warszawsko-praskiej jest zakaz korzystania z tzw. konfesjonałów zamkniętych (szafowych). Na kratkach konfesjonału tradycyjnego od strony penitenta należy umieścić folie ochronne i wymieniać je przynajmniej raz w tygodniu. „Należy także umieścić środek do dezynfekcji z dozownikiem rozpylającym, prosząc penitentów, aby każdy po sobie zdezynfekował folię” – dodał.
Podobny dekret o dyspensie do 27 grudnia wydał ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski bp Edward Dajczak. „W nawiązaniu do dyspensy z dnia 16 października 2020 r., znak: B23 – 26/20, mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zgodnie z kanonami 87 § 1 i 1248 § 2 Kodeksu prawa kanonicznego przedłużam dyspensę od obowiązku uczestniczenia w mszy świętej w niedziele i święta nakazane do dnia 27 grudnia 2020 r. i jednocześnie rozszerzam ją na wszystkich wiernych diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i inne osoby przebywające w tym czasie na terenie diecezji” – czytamy w dekrecie.
Oprócz tego bp Dajczak zachęcił wiernych korzystających z dyspensy do udziału we mszy świętej online poprzez korzystanie z transmisji radiowych czy internetowych.
Wierni zwolnieni z udziału w mszy św. w strefie żółtej i czerwonej
W innych diecezjach, takich jak np. archidiecezji poznańskiej dyspensa została udzielona, ale w strefie żółtej i czerwonej. „W związku z nowymi obostrzeniami sanitarnymi podczas zgromadzeń religijnych udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedzielę i święta nakazane wszystkim wiernym archidiecezji poznańskiej oraz wiernym przebywającym na terenie archidiecezji poznańskiej do czasu zniesienia ograniczeń” – oświadczył 15 października w dekrecie abp Stanisław Gądecki.
Tuż za nim dekret zawierający podobny komunikat dla wiernych wydał kard. Kazimierz Nycz. „Zgodnie z ujednoliconą na poziomie Episkopatu Polski formułą udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedziele i święta nakazane, na terenie Archidiecezji Warszawskiej. Przypominam wiernym, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na mszy św. nie jest grzechem”– zaznaczył hierarcha.
Z obowiązku udziału w mszy św. w niedzielę i święta swoich wiernych zwolnili, m.in. metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, biskup diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz ordynariusz częstochowski abp Wacław Depo. Ostatni hierarchia podkreślił, że od wiosny w archidiecezji częstochowskiej „obowiązuje nadal dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa w mszy świętej dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), osób, które czują wielką obawę przed zarażeniem”.