Boli cię ząb? TUTAJ znajdziesz pomoc
Większość z nas może zapomnieć o wizycie u dentysty w czasie epidemii - mało który gabinet przyjmuje teraz pacjentów bez potrzeby. Wizyty są dozwolone jedynie w ściśle określonych przypadkach. Co ma zrobić ktoś, komu wypadła plomba albo rozbolał go ząb?
Dentyści prywatni boją się teraz przyjmować pacjentów - większość z nich pozamykała gabinety również dlatego, że nie są w stanie spełnić rygorystycznych wymagań w zakresie bezpieczeństwa, jakie obowiązują obecnie wszystkie gabinety stomatologiczne.
Jednym z nich jest możliwość "wentylacji gabinetu ze stałą wymianą powietrza" w trakcie wizyty i po jej zakończeniu. Po wyjściu pacjenta dentysta musi zdezynfekować nie tylko stanowisko pracy, ale też wszelkie klamki, uchwyty, musi też umyć podłogę.
Ze względu na ryzyko zarażenia się koronawirusem personel musi być odpowiednio chroniony: zarówno lekarz, jak i osoba, która mu asystuje, musi mieć na sobie fartuch jednorazowy, czepek, ochraniacz na buty, maskę chirurgiczną, okulary, przyłbicę oraz rękawiczki ochronne - a po wyjściu pacjenta bezpiecznie zdjąć ten strój w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu, które również należy dezynfekować w określony sposób.
Część zabiegów odwołana
Jeśli chciałeś akurat teraz wybielić zęby, założyć aparat ortodontyczny czy usunąć kamień, mamy złą wiadomość: jak czytamy w zaleceniach Ministerstwa Zdrowia "Zakres świadczeń stomatologicznych realizowanych w gabinecie w ramach ogólnej opieki podstawowej, chirurgii stomatologicznej, stomatologii dziecięcej i stomatologii zachowawczej powinien być ograniczony do wykonywania procedur niezbędnych w przypadku wykonywania pilnej interwencji, tj. występowania bólu, procesów zapalnych i ropnych, urazów, torbieli oraz stanów z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań u pacjentów".
Oznacza to, że do dentysty można się udać teraz tylko w pilnych przypadkach: na przykład wtedy, gdy zrobił się stan zapalny, albo ból zęba nie daje normalnie funkcjonować.
Jak znaleźć otwarty gabinet?
Paradoksalnie w najlepszej sytuacji są osoby, które leczą zęby na NFZ - większość takich placówek jest czynna, choć przyjmuje pacjentów w ograniczonym zakresie.
NFZ przygotował listę czynnych gabinetów dentystycznych, które świadczą usługi w ramach NFZ - jest ona aktualizowana na bieżąco, z podziałem na województwa.
Jeśli leczysz zęby prywatnie, w pierwszej kolejności spróbuj skontaktować się z gabinetem, w którym przyjmuje twój dentysta - być może będzie akurat otwarty. Warto pamiętać, że obecnie część tych gabinetów, które pracują, skróciła godziny otwarcia, i próbować dzwonić w różnych godzinach.
Lecząc się prywatnie, można również próbować skorzystać ze specjalistycznych przychodni dentystycznych, które w przeciwieństwie do gabinetów usytuowanych np. w prywatnych domach dentystów, są w stanie spełnić rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa, jakie obowiązują obecnie. Warto jednak pamiętać, że obecnie ceny usług mogły w wielu gabinetach wzrosnąć, gdyż z powodu ograniczeń lekarze nie są w stanie przyjmować tylu pacjentów, co wcześniej.
Wizyta inna niż zwykle
Udało ci się dodzwonić i umówić na wizytę? Przygotuj się więc na to, że w gabinetach obowiązują nieco inne procedury, niż do tej pory. Przede wszystkim jeszcze przez wejściem do gabinetu czeka cię teraz tzw. wstępna kwalifikacja:
- musisz odkazić ręce,
- bezdotykowo zmierzą ci temperaturę,
- zebrane zostaną twoje dane kontaktowe (na podstawie dokumentu tożsamości, dlatego musisz mieć przy sobie dowód osobisty),
- ocenione też zostanie ryzyko, że możesz mieć wirusa SARS-CoV-2,
- będziesz musiał podpisać oświadczenie o stanie zdrowia, czyli braku objawów takich jak kaszel, katar, gorączka, duszności, trudności w oddychaniu, ból gardła oraz oświadczenie o braku kontaktu z osobą z potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem zakażenia SARS-CoV-2.
Zanim wejdziesz do gabinetu, zostaniesz również spytany o przyczynę zgłoszenia się do gabinetu, na podstawie której osoba przeprowadzająca wywiad oceni, czy faktycznie potrzebujesz pilnej pomocy, i w jakim zakresie.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj
Polecamy:
- Jak robić zakupy podczas epidemii koronawirusa. Kluczowe zasady
- Szczepionka przeciw COVID-19: Polacy też nad nią pracują
- Dieta na kwarantannę - jak nie przytyć w domu?
- Skacze ci ciśnienie? Wirus to wykorzysta
- Krew morskich robaków wyleczy nas z koronawirusa? Francuzi już to badają
- Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl