"Bolesne łuszczenie się skóry, obrzęki i pęcherze". Żelowe paznokcie powiązane z groźną alergią
Czy paznokcie żelowe mogą być niebezpieczne dla zdrowia? Okazuje się, że tak. Dermatolodzy ostrzegają przed niebezpieczeństwem związanym z lakierami żelowymi. Chodzi o poważne i niezwykle bolesne reakcje alergiczne.
Eksperci obserwują wzrost liczby alergii, wywołanych przez żelowe lakiery do paznokci. Osoby, u których występuje reakcja alergiczna, mogą nie mieć możliwości skorzystania z niektórych usług medycznych, w tym z operacji zaćmy, wymiany stawu biodrowego czy zabiegów dentystycznych.
Paznokcie żelowe niebezpieczne dla zdrowia
Wszystko przez zawarte w żelowych lakierach do paznokci metakrylany. Są to substancje chemiczne, które po kontakcie ze skórą mogą wywołać reakcję alergiczną. Ta z kolei powoduje pojawienie się na skórze swędzącej wysypki. - Do tego dochodzi bolesne łuszczenie się skóry, obrzęki i pęcherze - przestrzegają eksperci.
Sprawa nabrała rozgłosu w Wielkiej Brytanii. Rządowe Biuro ds. Bezpieczeństwa Produktów i Standardów wezwało Brytyjczyków, którzy doświadczyli tego typu alergii do skontaktowania się z lokalnym działem standardów handlowych.
Bolesne objawy
Objawy „mogą obejmować wysypkę na twarzy, szyi, górnej części klatki piersiowej” – powiedziała w rozmowie z BBC Today dr Deirdre Buckley, dermatolog. Wspomniała także o owrzodzeniach pojawiających się na palcach, zaczerwienieniu i opuchniętych skórkach.
Już samo dotykanie paznokciami innych części ciała może powodować rozprzestrzenienie się objawów na te obszary.
Przyczyny bolesnych reakcji alergicznych mogą leżeć u podstaw nieodpowiedniego korzystania z lampy UV utwardzającej lakier. Jeśli wybieramy kosmetyczkę, która nie ma odpowiedniego przeszkolenia, musimy liczyć się z tym, że nie ma także wystarczającej wiedzy, jak bezpiecznie korzystać z materiałów do manicure żelowego.
Każda marka lakieru hybrydowego ma dokładny czas utwardzania, którego należy przestrzegać, często 30, 60 lub 90 sekund.
Jeśli żel nie jest wystarczająco utwardzony przez odpowiedni okres czasu, na skórze wokół paznokci może wystąpić reakcja na chemikalia.
Mogą także pojawić się problemy z oddychaniem, a u chorych na astmę może dojść do pogorszenia objawów.
Alergia wykluczająca z procedur medycznych
Osoby, u których wystąpiła reakcja alergiczna, mogą nie tolerować narażenia na substancję chemiczną, która jest stosowana w niektórych procedurach medycznych, takich jak operacja zaćmy, wypełnienia dentystyczne i protezy stawu biodrowego.
Reakcja alergiczna może powodować wrażliwość na akrylany w innych substancjach, a tym samym pozbawić się możliwości korzystania z niektórych usług stomatologicznych i medycznych. “To uczulenie na całe życie” - zapewnia dr Buckley.
Gdy skóra jest narażona na działanie metakrylanów, organizm nie będzie już tolerował akrylanów, co oznacza, że osoba z alergią nie może poddać się zabiegom medycznym, w których stosowane są te substancje. To także zła wiadomość dla diabetyków, bowiem między innymi pompy insulinowe również je zawierają.
Pacjenci wrażliwi na metakrylany mogą być narażeni obluzowanie protez stawu biodrowego. Z kolei przy zabiegach dentystycznych może dojść do obrzęku twarzy.
„Ważne jest, aby ludzie byli świadomi potencjalnych zagrożeń związanych ze sztucznymi produktami do paznokci, niezależnie od tego, czy nakładają je w salonie, czy w domu” - przekonuje dr Buckley.
Narażeni są także styliści paznokci, którzy podczas nakładania produktów powinni nosić rękawice nitrylowe, zmieniając je co trzydzieści minut.
Bolesne łuszczenie się paznokci i płytka paznokcia „cienka jak papier”
Do redakcji jednego z brytyjskich tabloidów napłynęło mnóstwo historii kobiet, które doświadczyły objawów alergii na metakrylany. „Żółtawe paznokcie, łuszczące się obolałe opuszki palców, pieczenie i zaczerwienienie, pęknięta skóra” - pisała jedna z nich.
W niektórych przypadkach objawy utrzymywały się kilka tygodni. Przy wystąpieniu tego rodzaju reakcji alergicznej przydatne mogą okazać się maści sterydowe i leki przeciwhistaminowe. Zdarzają się także przypadki, gdzie konsekwencje uczulenia na metakrylany utrzymują się latami.
„Po siedmiu latach nadal mam drętwienie koniuszków palców. Ostatecznie musiałam zrezygnować z pracy, ponieważ nie było bezpiecznego sposobu radzenia sobie z alergią, ponieważ rękawiczki nie są w stanie zatrzymać chemikaliów” – napisała jedna ze stylistek paznokci.
„Gdy szukasz stylistki paznokci, nie bój się zapytać, jakie posiada certyfikaty, (...) aby upewnić się, że jesteś w bezpiecznych rękach” - napisała jedna z kobiet.
Na początku tego roku naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego odkryli również, że lampy UV do paznokci mogą stanowić większy problem dla zdrowia publicznego niż wcześniej sądzono – i mogą powodować raka, podobnie jak łóżka do opalania w solarium.