Bohaterska reanimacja w Parku Skaryszewskim. Rzucił się na pomoc tonącemu mężczyźnie
Do zdarzenia doszło w miniony piątek wieczorem. Wówczas w Parku Skaryszewskim znajdującym się na Pradze-Południe, pewien mężczyzna postanowił wejść do wody, aby się schłodzić. Niestety chwilę później zaczął się topić. Do akcji wkroczył przypadkowy świadek.

Każdego dnia Komenda Stołeczna Policji udostępnia komunikat, w którym informuje o liczbie utonięć. Choć zdarzają się chwile, kiedy statystyki wykazują zerową liczbę tragicznych zdarzeń, to jednak w miniony piątek życie straciły dwie osoby. Pewien człowiek robił wszystko, aby uratować tonącego mężczyznę. Niestety bezskutecznie.
Zareagował natychmiast i rzucił się na pomoc. Tragiczny finał kąpieli w Parku Skaryszewskim
Do jednego ze stawów w Parku Skaryszewskim wszedł mężczyzna, który chciał się wykąpać. Jednak już po chwili zaczął tonąć. W tym momencie do akcji wkroczył przypadkowy świadek i rzucił się do wody, by ratować nieznajomego człowieka.
Jak informuje „Super Express”, mężczyzna podpłynął do topiącej się osoby i wyciągnął ją na brzeg. Następnie podjął czynności reanimacyjne. Chwilę później pojawia się policja oraz pogotowie. Niestety mimo usilnych prób uratowania poszkodowanego i prób przywrócenia funkcji życiowych, mężczyzna zmarł. Trwają prace nad ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia, a sprawą zajęła się prokuratura.
Jak uratować tonącego człowieka? Pierwsza pomoc jest kluczowa
Choć świadek opisanego zdarzenia wykazał się ogromną odwagą i bohaterstwem, to jednak nie zawsze wiadomo, co należy zrobić w tak trudnej i nagłej sytuacji. W grę wchodzi stres oraz strach o własne życie. Dlatego, przypominamy, jak należy postępować, by mieć szansę na uratowanie poszkodowanego z dbałością o własne bezpieczeństwo.
Na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia znajduje się kompleksowo opisany schemat działania na wypadek, gdy jesteśmy świadkami topiącego się człowieka.
Pierwsza pomoc względem tonącego powinna odbywać się w następujący sposób:
- Zadzwoń na numer alarmowy 112.
- Oceń sytuację i wybierz najbezpieczniejszą metodę akcji ratunkowej.
- Rzuć tonącemu przedmiot umożliwiający utrzymanie się na wodzie, np. gumową piłkę, materac, koło, kij, w ostateczności nawet ubranie.
- Jeśli potrafisz, idź lub płyń tonącemu na ratunek, zabierając ze sobą przedmiot ułatwiający utrzymywanie się na wodzie.
- Podpłyń do tonącego od tyłu, by uniemożliwić mu chwyty, które mogłyby ograniczyć Twoje ruchy.
Ministerstwo Zdrowia zaznacza również, aby w pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo, ponieważ martwy ratownik, nikogo nie uratuje. Jeśli nie potrafisz pływać, nie ryzykuj. Zawołaj pomoc, krzycz, aż ktoś nadbiegnie, ale nie wpadaj w panikę. Zapamiętaj miejsce, w którym tonący zniknął pod wodą. Wskaż to miejsce właściwym służbom zaraz po ich przyjeździe.
Jeśli jednak uznasz, że jesteś w stanie samodzielnie ruszyć na ratunek, to po wyciągnięciu tonącego z wody wykonaj następujące czynności:
- Połóż go na wznak i sprawdź, czy jest przytomny.
- Udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego, a następnie sprawdź, czy oddycha.
- Połóż jedną rękę na jego czole, a drugą pod brodą i odchyl jego głowę do tyłu.
- Pochyl się nad jego twarzą i spróbuj poczuć oddech. Przez 10 sekund patrz na klatkę piersiową, sprawdzając, czy się porusza.
- Jeżeli poszkodowany wciąż nie oddycha – zrób 5 wdechów, a potem rozpocznij uciskanie klatki piersiowej.
- Wykonaj 30 mocnych uciśnięć – połóż splecione obie dłonie na środku klatki piersiowej i uciskaj nadgarstkami na głębokość 5-6 cm.
- Wykonaj 2 wdechy i powtórz 30 uciśnięć klatki piersiowej.