Blue poo challange. Kontrowersyjne wyzwanie może pomóc w diagnostyce chorób jelit

2022-03-22 14:28

Naukowcy twierdzą, że zjedzenie babeczek ufarbowanych na niebiesko może ujawnić czas, w jaki przechodzą one przez jelita, aż do momentu ich wydalenia. Ma to pomóc w diagnostyce chorób jelit.

Niebieskie muffinki
Autor: Getty Images

Jaki jest optymalny czas trawienia?

Jedzenie specjalnie farbowanych babeczek może być sposobem na określenie stanu zdrowia twoich jelit. Jeśli kolorowa babeczka przechodzi przez twój system zbyt szybko, może to potencjalnie wskazywać na chorobę zapalną jelit. Natomiast jeśli trawienie zajmuje twojemu organizmowi dłużej niż 60 godzin, może to oznaczać, że jesteś narażony na cukrzycę typu 2.

Czas potrzebny organizmowi na strawienie pokarmu może wahać się od kilku godzin do trzech pełnych dni. Podczas badania zauważono, że średni czas działania jelit wahał się od około 12 godzin do ponad 72 godzin w badaniu. Naukowcy powiedzieli, że optymalny czas powinien wynosić około 20 godzin.

Dr Sarah Berry, dietetyk z King's College London, która pomogła zaprojektować test, twierdzi, że „Blue poo challange” może dać lekarzom wczesny sygnał ostrzegawczy, że coś jest nie tak.

Przebieg i wyniki badania

W badaniu wzięło udział 424 mieszkańców USA i Wielkiej Brytanii. Poproszono ich o spożywanie na śniadanie babeczek zabarwionych niebieskim barwnikiem. Aby nadać kolor babeczkom żużyto ok. jednej czwartej łyżeczki barwnika spożywczego.

Dlaczego akurat niebieski? Inne kolory, takie jak czerwony czy pomarańczowy, nie były używane, ponieważ można je pomylić z innymi substancjami, takimi jak buraki, marchewka lub krew w kale.

Następnie zadaniem uczestników była obserwacja koloru kału po skorzystaniu z toalety. Jeśli był on zabarwiony na niebiesko, uczestnicy mieli odnotować godzinę i obliczyć czas, jaki minął od momentu spożycia zabarwionej muffinki.

50 procent uczestników zauważyło powrót niebieskiego barwnika po około 24 godzinach. Dla jednej piątej badanych (186 osób) niebieska kupa pojawiła się po 48 godzinach, co również sklasyfikowano jako prawidłowy czas.

174 osoby nie zauważyły powrotu barwnika przez ponad 59 godzin. Natomiast u 79 osób ​​barwnik w kale został zaobserwowany już po 14 godzinach (lub mniej).

Rak jelita grubego

Wnioski

Dr Berry powiedział, że czas pasażu jelitowego jest dobrym wskaźnikiem zdrowia i stanu mikrobiomu jelitowego. ​​Zbyt powolne trawienie babeczki sygnalizowało, że ktoś ma więcej tłuszczu trzewnego, czyli „ukrytego” tłuszczu wokół narządów, w tym wątroby i jelit. Dr Berry twierdzi, że jest to czynnik ryzyka cukrzycy typu 2 oraz zwiększone ryzyka chorób serca.

Im dłużej żywność przechodzi przez okrężnicę, tym więcej wytwarzanych jest szkodliwych produktów "degradacji" bakteryjnej. Nagromadzeniem takich produktów może mieć związek z rakiem jelit.

Natomiast krótki czas trawienia może wskazywać na nieswoiste zapalenie jelit. W takich przypadkach stan zapalny w jelicie cienkim prowadzi do szybszego przechodzenia pokarmu, a niska absorpcja składników odżywczych i wody powoduje biegunkę.

Mierzenie czasu przejścia pokarmu przez jelita ma sens szczególnie w przypadku częstych problemów żołądkowych, w tym zaparć, biegunek i wzdęć i może stanowić punkt odniesienia dla diagnozy problemów z jelitami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki