Blob, przybysz z kosmosu istnieje. Ma 720 płci, nie ma żołądka i mózgu
To ogromna tajemnica nauki. O Blobie (po polsku można nazywać go Kleksem) wiemy dużo, ale nadal jest tajemnicą. To dość specyficzny organizm, który zwierzęciem nie jest, ale zachowuje się jak zwierzę, potrafi się uczyć, ale nie ma mózgu, a także chodzi, chociaż nie ma nóg! Poznajcie Bloba, który swego czasu był bohaterem horroru.
Blob to bardzo tajemniczy organizm, sklasyfikowany jako gatunek śluzowca (Physarum polycephalum). Nie ma mózgu, nóg, żołądka, świetnie radzi sobie przecięty na pół, ma 720 płci i potrafi się uczyć. Brzmi jak przybysz z kosmosu, prawda? Cóż, wspomnimy tylko, że Blob był bohaterem filmu - horroru fantastycznonaukowego z 1958, z bardzo kichowatymi efektami specjalnymi, pod tytułem "Blob, zabójca z kosmosu". Tak w skrócie: na Ziemię spada meteor, podchodzi do niego mężczyzna, dźga kijem skałę, a ta rozpada się. W środku jest oczywiście Blob, czyli zielona galareta, która atakuje mężczyznę. Fabuła jest sztampowa, ale prawdziwy Blob wcale nie jest żądny krwi. Ba, nawet nie ma otworu gębowego.
Polecamy: Syndrom głupiego pośladka, czyli sprawdź, czy twój pośladek umarł
Zobaczcie Bloba w paryskim zoo, a poniżej zaraz opowiemy wam o nim więcej:
Blob jest specyficznym organizmem. Nie ma żołądka, ale świetnie radzi sobie z wykrywaniem jedzenia i trawieniem go. Po przecięciu go na pół ulecza się w niespełna 5 minut. Nie ma nóg, ale przemieszcza się pełzając po powierzchni. Ma 720 płci, nie ma mózgu, ale uczy się - a jeśli połączymy dwa organizmy jeden przekażę wiedzę drugiemu. Blob pochłania różne substancje z otoczenia, żeby sprawdzić, czy są dla niego toksyczne. Brzmi jak z filmu...
Blob należy do królestwa Protist, czyli piątego po prokariotach, roślinach, zwierzętach i grzybach. Nie jest ani bakterią, ani rośliną, ani zwierzęciem, ani grzybem. Co ciekawe "bloby" żyją samotnie, kiedy warunki im sprzyjają. A jeśli nie - łączą się w rozgałęzione struktury pokrywając nawet kilka metrów kwadratowych.
Jak wygląda rozmnażanie? Myślicie, że mając 720 płci jest łatwo? Nic z tych rzeczy - blob nie połączy się "z byle kim", a jedynie z osobnikiem o identycznym zestawie trzech genów, z czego każdy z nich ma 16 własnych wariacji. Byłoby to wręcz niemożliwe, ale blob wie, jak szukać - ma taki swój chemiczny GPS, pozwalający wybrać mu odpowiednią drogę.
Bloby przekazują sobie informacje o zagrożeniach czy przeszkodach. I naukowcy nadal je badają.