Blistry polekowe - niechciany odpad. Jak być eko i je wykorzystać?

2020-05-15 14:05

Jak się okazuje - można zagospodarować blistry po lekach. To odpad medyczny, który zazwyczaj ląduje w odpadach zmieszanych, bo nie powinno się ich wrzucać do plastiku. Ale Polacy mają sposób - jak odzyskać z nich aluminium i PVC.

Leki przeciwhistaminowe – sojusznik w walce z alergią?
Autor: Getty images

Metoda dra hab. Marka Zielińskiego z Łodzi została nagrodzona na targach wynalazczości w Tajwanie - zupełnie słusznie. Pozwala na wykorzystanie blistrów po lekach. Do tej pory te odpady nie były w żaden sposób zagospodarowane, a jak się okazuje - blistry farmaceutyczne to największa ilość odpadów z grupy tworzyw sztucznych w farmaceutyce.

Co zawierają takie blistry?

Zawierają średnio 75-85 proc. tworzywa sztucznego (głównie polichlorku winylu) i 15-25 proc. folii aluminiowej.

Jak odzyskać materiał?

Polska metoda, opracowana na Uniwersytecie Łódzkim,  pozwala z 1 tony odpadowych blistrów farmaceutycznych odzyskać ok. 200 kg aluminium i ok. 800 kg tworzywa PVC.

Polecamy: Idziesz do lasu? Nie bierz telefonu. Smartfony przyciągają kleszcze

Blistry należy posegregować kolorami, a następnie sproszkować je w niskiej temperaturze. Tak otrzymane granulki umieszcza się w prototypowym zbiorniku o innowacyjnej konstrukcji. Do zbiornika dodaje się również substancję ciekłą, rozdzielającą w procesie technologicznym komponenty blistrów farmaceutycznych.

Następnie wylewa się substancję rozdzielającą i wyjmuje - tworzywo PVC z górnej warstwy oraz aluminium z dolnej warstwy.

Kto opracował innowacyjną metodę?

Naukowcy z Katedry Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Wydziału Chemii: dr hab. Marek Zieliński, dr Ewa Miękoś, prof. dr hab. Sławomira Skrzypek i dr Dominik Szczukocki.

Technologia otrzymała Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Projektowania KIDE 2018 w Kaohsiung (Tajwan) oraz Nagrodę Specjalną przyznaną przez Toronto International Society of Innovation and Advanced Skills.

Czytaj też: Hulajnogą po ścieżce rowerowej? Przez koronawirusa nie ma zmian

Czy wiesz o segregacji odpadów wszystko? Sprawdź się w naszym teście:

EKOQUIZ: Czy o segregacji śmieci wiesz wszystko?

Pytanie 1 z 10
Gdzie wyrzucić buteleczkę po lakierze do paznokci?
Lakiery do paznokci

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki