Biomarker z krwi pozwoli przewidywać raka kilkanaście lat wcześniej. Zaawansowane badania
Raka jądra to najczęstszy nowotwór mężczyzn w wieku 15-39 lat. Budzi postrach ze względu na późne rozpoznanie, wpływające negatywnie na skuteczność i inwazyjność leczenia. A co, gdyby już w życiu płodowym można było przewidzieć, kto zachoruje?

- Naukowcy z Cornell University odkryli obiecujący biomarker, który ma zupełnie odmienić możliwości diagnostyczne w raku jądra, a w efekcie rokowania i strategie terapeutyczne.
- Rak jądra w zdecydowanej większości przypadków jest uleczalny, ale jak w innych chorobach nowotworowych, kluczowy jest czas rozpoczęcia terapii.
- Młodzi mężczyźni, których atakuje, często mają problem z rozpoznaniem objawów i podjęciem decyzji o leczeniu. Dzięki biomarkerowi miRNA być może jeszcze przed okresem dojrzewania będą skutecznie leczeni, a do diagnozy wystarczy próbka krwi.
Rak jądra - rokowania są dobre
Rak jądra to najczęstszy nowotwór u mężczyzn w wieku od 15 do 35 lat. W Polsce rocznie diagnozuje się go u ponad tysiąca mężczyzn. z chorobą żyje ok. 14 tysięcy.
Rokowania są dobre, chociaż trochę nam brakuje do wyników takich, jak choćby w Szwecji. U polskich pacjentów choroba jest po prostu częściej rozpoznawana w zaawansowanym stadium, a to się wiąże z bardziej inwazyjnym, trudnym do zaakceptowania dla młodych ludzi leczeniem i wyższą śmiertelnością.
Teraz, dzięki ważnemu odkryciu naukowców, walka z tym nowotworem może stać się skuteczniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Badacze pracują nad wygodnym testem z krwi, który pozwoli na wykrycie nowotworu być może nawet w okresie prenatalnym.
Chociaż większość guzów jądra aktywizuje się w wieku dojrzewania, w rzeczywistości ich zawiązki powstają już w życiu płodowym.
Odkryty biomarker jest już wtedy aktywny.
Zaawansowane badania odbywają się jeszcze na myszach, ale naukowcy przekonują, ze analogia u ludzi jest niepodważalna i najpewniej już niedługo będziemy praktycznie wykorzystywać ustalenia naukowców.
Rak jądra - próbka krwi w diagnostyce
Chociaż dziś kluczowe dla męskiego zdrowia jest samobadanie jąder i obserwowanie ewentualnych zmian w ich wyglądzie, to może się w niedalekiej przyszłości zmienić.
Na podstawie próbki krwi można monitorować obecność choroby, wcześnie ją wykryć lub wychwycić wznowę po operacji, więc jest to wspaniały przykład zaawansowania tej technologii
- podkreśla Robert Weiss, profesor genetyki molekularnej na Wydziale Nauk Biomedycznych w College of Veterinary Medicine (CVM).
Ważne badania mężczyzn 40+ - zrób chociaż raz w roku
Rak jądra - czym jest ten obiecujący biomarker?
Badacze zidentyfikowali specyficzne mikroRNA (miRNA) – małe cząsteczki, które regulują geny – obecne wyłącznie w komórkach raka jądra. Te miRNA mogą być wykryte we krwi, co otwiera drogę do stworzenia prostego i nieinwazyjnego testu diagnostycznego.
Nowy test z krwi mógłby umożliwić wykrycie raka jądra na wczesnym etapie, nawet przed pojawieniem się wyraźnych objawów. Docelowo rokuje jako badanie przesiewowe o zdumiewającej skuteczności.
Dziś jednak młodzi mężczyźni muszą liczyć przede wszystkim na siebie i zdrowy rozsądek. Rozumieć, ze ich jądra są ważne - trzeba o nie dbać i nie lekceważyć istotnych objawów.
Rak jądra – objawy, których nie wolno ignorować
Nawet jeśli masz objawy z tej listy, możesz okazać się osobą zdrową lub przyczyna może być mniej groźna niż rak. jeśli jednak chcesz zachować funkcje seksualne, zdrowie rozrodcze i życie, trzeba to sprawdzić u lekarza. Na początek wystarczy POZ.
Oto kluczowe objawy:
- guzek w jądrze: najczęstszy objaw, zwykle bezbolesny,
- obrzęk lub powiększenie jądra: zmiana rozmiaru lub kształtu jądra,
- powiększenie lub bolesność piersi: niektóre guzy wydzielają hormony odpowiedzialne za ten objaw,
- wczesne dojrzewanie u chłopców: w przypadku guzów produkujących męskie hormony płciowe,
- ciężkość lub ból w dolnej części brzucha lub mosznie: uczucie dyskomfortu lub ucisku,
- nagromadzenie się płynu w mosznie: Nienaturalne powiększenie moszny.
Bywa, ze objawy są nietypowe, długo nie ma ich wcale, a w zaawansowanej chorobie nie kojarzymy ich z narządami rozrodczymi. Przykładowo:
- Ból dolnej części pleców: w przypadku przerzutów do węzłów chłonnych zaotrzewnowych.
- Ból brzucha: spowodowany powiększonymi węzłami chłonnymi lub przerzutami do wątroby.
- Bóle głowy i dezorientacja: w przypadku przerzutów do mózgu.
- Duszność i ból w klatce piersiowej: przy przerzutach do węzłów chłonnych w śródpiersiu.
- Grudki pod skórą: w przypadku przerzutów do węzłów chłonnych w innych częściach ciała.
- Obrzęk kończyn: może być spowodowany zakrzepem krwi, wtórnym do choroby nowotworowej.
Wszystkie te objawy bezwzględnie powinny wysłać cię do lekarza, niezależnie od tego, jaka przyczyna ostatecznie zostanie ustalona.
Samobadanie jąder – Twój pierwszy krok w walce z rakiem!
Regularne samobadanie jąder to prosty i skuteczny sposób na wczesne wykrycie niepokojących zmian. Wykonuj je raz w miesiącu, najlepiej po ciepłej kąpieli lub prysznicu, gdy skóra moszny jest rozluźniona.
Jak wykonać samobadanie jąder?
Stań przed lustrem i sprawdź, czy na skórze moszny nie ma obrzęku.Delikatnie przytrzymaj mosznę w dłoniach.Umieść palec wskazujący i środkowy pod jednym jądrem, a kciuki na górze.Delikatnie roluj jądro między kciukami i palcami.Sprawdź, czy jądro jest gładkie, owalne i nieco jędrne, bez grudek ani obrzęków.Zwróć uwagę na rurkowatą część na górze i z tyłu jądra – to najądrze, w którym przechowywane są plemniki.Nie wstydź się – zdrowie jest najważniejsze!
Wczesna diagnostyka raka jądra daje ogromne szanse na wyleczenie. Nie bagatelizuj objawów, regularnie się badaj i nie wstydź się rozmawiać z lekarzem o swoich obawach. Twoje zdrowie jest najważniejsze!
