Białko odpowiedzialne za przedwczesne starzenie? "Widzę światło na końcu tunelu"
Odkrycie tego białka to może być prawdziwy przełom. Naukowcy z Uniwersytetu Maryland wierzą, że utworzy nową ścieżkę terapeutyczną i pozwoli skutecznie leczyć pacjentów mierzących się z przedwczesnym starzeniem. To coś więcej niż subtelne oszukanie czasu.
Kolagen, antyoksydanty, koenzym Q10... Dość często słyszymy o kolejnych substancjach, które mają pozwolić człowiekowi dotrzeć do źródła młodości.
Ta sprawa jest jednak wyjątkowa, bo ma uratować osoby, których dysfunkcja genetyczna sprawia, że organizm, niezależnie od stylu życia, nie ma szans na naturalny proces starzenia. Ich problemem nie jest trochę więcej niechcianych zmarszczek, a choroba, która zabija dzieci i nastolatki.
Świat pokona progerię?
Progeria to rzadka choroba genetyczna, która odbiera zdrowie i życie ludziom bardzo młodym.
W przypadku dzieci mówimy o syndromie progerii Hutchinsona-Gilforda (HGPS). Objawy pojawiają się zazwyczaj w drugim roku życia. Wtedy to skóra dziecka wiotczeje, tworzą się na niej pierwsze zmarszczki, wypadają włosy, dziecko ząbkuje z opóźnieniem, nie rośnie i nie przybiera prawidłowo na wadze.
Progeria objawiająca się u ludzi dorosłych nazywana jest zespołem Wernera. Pierwsze jej objawy dostrzegalne są w okresie dojrzewania, a wszystkie ujawniają się już u dwudziestokilkulatków.
Człowiek z zespołem Wernera w ciągu jednego roku starzeje się o 7-8 lat. Wcześnie umiera. problem w równym stopniu dotyka kobiet i mężczyzn.
O progerii świat usłyszał za sprawą słynnego filmu "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" (2008). Niestety, to tylko fikcja, rzeczywistość jest znacznie gorsza. A teraz pojawiła się nadzieja, że osoby dotknięte tą chorobą będą miały szanse na wyleczenie.
Odkrycie nowego białka ocali serca chorych na progerię?
Największym problemem chorych na progerię nie jest wygląd zdecydowanie nieadekwatny do wieku. Przedwcześnie starzeje się nie tylko ich skóra, ale też naczynia krwionośne, stawy i mięśnie oraz narządy wewnętrzne.
Niewydolność serca i udar mózgu są najczęstszymi przyczynami zgonów osób z HGPS, a średnia długość życia to 6-20 lat (w różnych rejonach świata różnice są spore, ale wciąż wyniki leczenia pozostają mniej niż niezadowalające).
Naukowcom z Uniwersytetu Maryland we współpracy z badaczami z National Institutes of Health (NIH) i Duke University udało się zidentyfikować białko związane ze zdrowiem sercowo-naczyniowym, którego brakuje u osób z progerią. To na razie badanie na modelach zwierzęcych z progerią, ale zdaniem uczonych odkrycie może przełożyć się na leczenie u ludzi.
Ang2 uratuje śródbłonek?
Śródbłonek (łac. endothelium) to wysoce wyspecjalizowana wyściółka naczyń krwionośnych i limfatycznych, która w progerii, ale także w innych schorzeniach układu krążenia, nie działa prawidłowo. W efekcie rozwijają się udary, zakrzepy krwi i miażdżyca.
Naukowcy odkryli białko, którego niedobór bądź niewystarczająca aktywność wpływa na nieprawidłowości śródbłonka. Nazwali je Ang 2. Wiadomo, że w progerii go brakuje.
Okazuje się, że Ang 2 można użyć do naprawy naczyń krwionośnych, a nawet samego serca, także wtedy, gdy są dotknięte progerią - następuje regeneracja tkanek.
Chociaż to wczesny etap badań, naukowcy są przekonani, że właśnie przybliżyli się do znalezienia leku na progerię i inne patologie objawiające się przedwczesnym starzeniem.
Jesteśmy naprawdę blisko wynalezienia lekarstwa na progerię. Mocno naciskamy na kontynuację badań i widzę światło na końcu tunelu
- stwierdziła prof. Kan Cao, ekspertka biologii komórki i genetyki molekularnej, kierująca laboratorium, w którym prowadzono badania.