Bezsenność nie będzie już dłużej problemem. Ekspertka zdradza, jak szybko zasypiać

2024-07-17 10:46

Po ciężkim dniu kładziesz się do łóżka czując, że kiedy głowa dotknie poduszki od razu zaśniesz. Zdarza się jednak, że próbie zasypiania towarzyszy kręcenie się czy zmiany pozycji, a snu jak nie było tak nie ma. Fizjolożka sny, wie czemu tak się dzieje. Podpowiada, również jak szybciej zasypiać.

Bezsenność nie będzie już dłużej problemem. Ekspertka zdradza, jak szybko zasypiać
Autor: fot. Getty Images Bezsenność nie będzie już dłużej problemem. Ekspertka zdradza, jak szybko zasypiać

Jak szybko zasnąć? Fizjolożka snu ma kilka porad

Doktor Karan Rajan prowadzi swój własny kanał na YouTube o nazwie @DrKaran. W jednym ze swoich filmów przeprowadził wywiad z fizjolożką snu - Stephanie Romiszewsk. Według niej istnieje kilka nawyków, które mocno wpływają nie tylko na jakość naszego snu, ale również szybkość zasypiania.

Jak podkreśla, jednym z najważniejszych, które trzeba opanować jest regularna pora wstawania. Wytłumaczyła, że nie ma znaczenia to czy poprzedniej nocy źle spaliśmy, bo i tak powinniśmy dostosować się do godziny pobudki. W wywiadzie Romiszewsk powiedziała, że nasz mózg powinniśmy traktować jak małego szczeniaka, który potrzebuje konsekwencji i cierpliwości.

Dlatego właśnie tak ważne jest wstawanie każdego dnia mniej więcej o tej samej godzinie. Ekspertka wytłumaczyła, że im dłużej leżymy w łóżku, tym bardziej uczymy nasz mózg, że tak naprawdę potrzebujemy kilku godzin snu więcej - wprowadzając go tym samym w błąd. 

"Ludzie często myślą, że leżenie pomaga im poczuć się lepiej, ale w rzeczywistości tylko utrwala i wzmacnia tę okropną bezwładność snu"

– tłumaczy Romiszewsk.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.6, bezsenność

Fizjolożka radzi, jak szybciej zasypiać. Ważne są okulary i odpowiednie zaciemnienie

Na tym jednak nie koniec. Fizjolożka snu wytłumaczyła również, że kolejnym z kluczowych nawyków jest kładzenie się do łóżka wyłącznie kiedy czujemy się senni. Jak zaznacza, dzięki temu już po kilku tygodniach konsekwentnego przestrzegania tych nawyków nasz rozkład snu będzie o wiele bardziej przejrzysty łatwiejszy do powtarzania.

Ekspertka zdradziła również, że nie ma potrzeby śledzenie swojego snu, nie jest to pomocne, a może jedynie frustrować. Pozostaje jednak pytanie co w przypadku pracowników zmianowych. Wówczas Romiszewsk również zaleca konsekwentne stosowanie dwóch stałych godzin pobudki.

Radzi również, by nosić okulary przeciwsłoneczne po powrocie do domu, co może okazać się niezwykle skuteczne. Zaciemnianie swojego otoczenia jest bardzo ważne jeśli chodzi o zdrowy sen. Jak twierdzi specjalistka, jeśli jesteśmy w sypialni i widzimy otaczające nas obiekty jest to znak, że powinniśmy zaciemnić swoje otoczenie. Romiszewsk radzi, by używać maski na oczy, by zachować ciemność, by móc szybciej zasypiać.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki