Bezpłatne badania spirometryczne w całej Polsce
Od 25 do 30 września 2017 roku, w ramach europejskiej kampanii Healthy Lungs for Life, na terenie całej Polski odbędą się bezpłatne badania spirometryczne. Hasło tegorocznej ogólnopolskiej akcji Dni Spirometrii, czyli bezpłatnych badań spirometrycznych, to „Polsko! oddychaj czystym powietrzem”. Udział w akcji potwierdziło 230 ośrodków medycznych z całego kraju.
Ogólnopolska akcja bezpłatnych badań spirometrycznych, którą zainicjowała Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, odbywa się w Polsce już po raz ósmy. Celem akcji jest zwiększenie świadomości na temat chorób płuc. Szacuje się, że Polsce żyją 2 miliony osób chorujących na POChP oraz 4 miliony chorych na astmę. Co najmniej 50 proc. (w przypadku astmy) do 80 proc. (w przypadku POChP) z nich żyje bez świadomości bycia chorym. Dostępność do diagnostyki (badania spirometryczne) w Polsce nie stanowi problemu, a mimo to liczba osób wykonujących to podstawowe badanie jest znacząco mniejsza do liczby osób, które powinny wykonać spirometrię. To opóźnia postawienie diagnozy. - Późno rozpoznana przewlekła obturacyjna choroba płuc skraca życie chorych o 10-15 lat" - przypomina dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, która od jest organizatorem akcji bezpłatnych badań spirometrycznych.
Bezpłatne badania spirometryczne w całej Polsce
Kampania HEALTHY LUNGS FOR LIFE to inicjatywa European Respiratory Society (ERS) i European Lung Fundation (ELF), koordynowana w Polsce przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP. Naszym celem jest zwrócenie uwagi Polaków na problemy zdrowia płuc.
Spirometria jest nieinwazyjnym badaniem, które pozwala ocenić pojemność i przepływ powietrza przez płuca oraz ich funkcję.
Ta edycja dni spirometrii jest poświęcona wpływowi zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. To jakim powietrzem oddychamy, wpływa bezpośrednio na sprawność układu oddechowego i może powodować określone problemy zdrowotne. Duszność, kaszel, świsty w czasie oddychania często pojawiają się w sezonie grzewczym. W tym czasie pojawiają się także zaostrzenia astmy i POCHP, które w skrajnych sytuacjach mogą być zagrożeniem dla chorych.
WAŻNE>> mapa ośrodków wykonujących bezpłatne badania spirometryczne
- Przypominamy, że w czasie Dni Spirometrii oprócz badania prowadzimy także edukacje prozdrowotną na temat szkodliwości palenia tytoniu, toksycznego działania zanieczyszczeń powietrza - mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki. - Prosimy o wykonanie ankiety i dołączenie do niej Xero lub duplikatu badania spirometrycznego każdego pacjenta. Osoby z obturacją powinny otrzymać list do lekarza POZ z prośbą o wdrożenie dalszej diagnostyki (leczenia) chorób obturacyjnych - dodaje.
Dotychczas w ramach dni spirometrii wykonano w Polsce ponad 40.000 badań i wydano ponad 8.000 listów do lekarza prowadzącego z prośbą o dalsza diagnostykę.
Więcej informacji na stronie www.astma-alergia-pochp.pl
NFZ - ankieta dla chorych na astmę i alergię
Wypełnij... miej wpływ na poprawę jakości opieki nad chorymi. Na alergie choruje w Polsce ok. 12 mln osób. Ok. 8 mln ma alergiczny nieżyt nosa a ponad 4 mln walczy z astmą. Badania wskazują, że podstawową rolę w procesie terapii - oprócz rozpoznania i sprawnego dobrania leków - odgrywa wiedza na temat choroby. Odpowiedź na poniższe pytania pomoże nam zaplanować program edukacyjny uszyty na miarę Państwa potrzeb. Wypełnienie ankiety zajmuje ok. 4 minut.
Anonimowa ankieta składa się z 30 pytań zamkniętych oraz 1 pytania otwartego.
Porady eksperta