Bez tabu i na luzie o HIV - akcja edukacyjna na Przystanku Woodstock

2017-07-31 15:56

Podczas tegorocznego Przystanku Woodstock, na stoisku Towarzystwa Rozwoju Rodziny będzie można dowiedzieć się wszystkiego o seksualności i profilaktyce zakażeń HIV/AIDS oraz chorób przenoszonych drogą płciową.

Bez tabu i na luzie o HIV - akcja edukacyjna na Przystanku Woodstock
Autor: Materiały prasowe

– Dzień przed festiwalem, czyli w środę 2 sierpnia, na Przystanku Woodstock rusza akcja profilaktyki i edukacji na temat HIV/AIDS i chorób przenoszonych drogą płciową pod nazwą "Przystanek Woodstock – Przystanek Zdrowie". Projekt, który potrwa do 5 sierpnia, realizuje zielonogórski oddział Towarzystwa Rozwoju Rodziny. Oddział wspiera uczestników kolejnych festiwali nieprzerwanie od 1998 r. Akcja zostanie przeprowadzona dzięki środkom z grantu przyznanego Towarzystwu w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Woodstockowa edukacja seksualna

Na stoisku edukacyjnym Woodstockowicze będą mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat profilaktyki HIV/AIDS i zakażeń przenoszonych drogą płciową, testowania się w kierunku tych chorób i zmniejszenia zagrożenia związanego z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi. Poza bezpośrednimi rozmowami wyszkoleni edukatorzy Towarzystwa Rozwoju Rodziny w Zielonej Górze będą organizować gry i quizy edukacyjne oraz przeprowadzą warsztaty dotyczące profilaktyki HIV/AIDS oraz chorób przenoszonych drogą płciową.

- Na naszym woodstockowym stoisku na luzie, w przystępny sposób, bez nadęcia, tabu i dziwnych uśmiechów dowiecie się wszystkiego o seksualności, relacjach i związkach, orientacji psychoseksualnej, antykoncepcji, infekcjach przenoszonych drogą płciową, planowanym i chcianym rodzicielstwie oraz wszystkim innym, co chcielibyście wiedzieć o seksie, a o co do tej pory krępowaliście się lub nie mieliście kogo zapytać – zachęca dr Joanna Dec-Pietrowska, która koordynuje projekt z ramienia Towarzystwa Rozwoju Rodziny – Zielona Góra.
Na stoisku będą dostępne bezpłatne materiały informacyjne, w tym ulotki i plakaty oraz gadżety, a także prezerwatywy i lubrykanty. Dla chętnych będą organizowane prezentacje dotyczące prawidłowego użycia prezerwatyw dla mężczyzn i kobiet. Odwiedzający stoisko będą mogli również zobaczyć (i dotknąć) pozostałe metody i różnorodne środki antykoncepcyjne lub bezpłatnie odbyć konsultacje indywidualne. Rozmowa z doświadczonymi edukatorami to okazja do rozprawienia się z mitami i wątpliwościami związanymi z infekcjami przenoszonymi drogą płciową, seksualnością i skuteczną oraz nowoczesną antykoncepcją.

- Im więcej się wie, tym bezpieczniej można realizować swoją seksualność. Goście festiwalu, którzy podejmują ryzykowne zachowania seksualne, będą mogli się dowiedzieć, jak to ryzyko zmniejszyć oraz gdzie w Polsce anonimowo i bezpłatnie wykonać test w kierunku HIV – zaprasza dr Dec-Pietrowska.

Badanie na obecność wirusa HIV - zobacz na czym polega [WIDEO]

Jak wygląda test na HIV?
Warto wiedzieć

HIV zagraża młodym. Trzy czwarte zakażeń w Polsce w 2016 r. wykryto u osób przed 40 rokiem życia. Jedną trzecią wszystkich zakażeń zdiagnozowano u osób przed 30. Młodzi ludzie potrzebują edukacji o HIV i AIDS, dlatego akcja Towarzystwa Rozwoju Rodziny jest tak ważna – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki