Będzie trudniej o e-receptę! Recepty na te leki już nie dostaniesz przez internet
Będą ograniczenia w wystawianiu elektronicznych recept na niektóre leki. Pojawił się już projekt rozporządzenia, które ma zaostrzyć zasady wystawiania recept, w celu zwiększenia bezpieczeństwa dostępu do leków. Oto propozycje zmian, które chce wprowadzić resort zdrowia.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w kwietniu, że wkrótce zmienią się przepisy dotyczące wystawiania recept przez internet. – Chcemy zracjonalizować ten model działania rynku w ten sposób, żeby jednak wprowadzić pewne takie wyznaczniki, ograniczenia, które będą mówiły, że tych recept nie można wydawać tysiąc w ciągu doby na jednego lekarza – powiedział na antenie Radia Plus.
Na te leki będzie trudniej o e-receptę
2 maja pojawiła się informacja, że już ukazał się projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia, który ma ograniczyć lekarzom możliwość wystawiania recept w trybie teleporady. Jak wyjaśnił resort zdrowia, "zmiana polega na zwiększeniu nadzoru nad preskrypcją preparatów zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1 poprzez zastrzeżenie, że recepta na tego typu produkty lecznicze może być wystawiona wyłącznie w postaci elektronicznej".
Celem tego działania jest zwiększenie bezpieczeństwa w dostępie do produktów leczniczych zawierających ww. substancje za pośrednictwem płatnych usług internetowych, bez uprzedniego zbadania pacjenta.
W rozporządzeniu dodano, że "stosowanie bez kontroli lekarskiej środków odurzających i substancji psychotropowych stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia". Dlatego konieczne jest podjęcie pilnych działań, które mają uniemożliwić otrzymanie recepty na określone produkty lecznicze w sposób komercyjny, czyli poprzez podmioty oferujące płatne uzyskanie e-recepty.
MZ przedstawiało projekt zmian
Ministerstwo Zdrowia zaproponowało, że możliwe będzie wystawienie recepty na leki, które zawierają środek odurzający z grup I-N lub II-N, substancje psychotropowe z grup II-P, III-P lub IV-P, lub prekursor kategorii 1, lecz pod pewnymi warunkami. Jak wyjaśniło w dokumencie, lekarz powinien najpierw zbadać pacjenta podczas wizyty stacjonarnej albo przeprowadzić wnikliwy wywiad za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.
Co więcej, lekarz powinien także zweryfikować ilość i rodzaj przepisanych leków pod kątem zawartości ww. substancji, bezpieczeństwa i konieczności ich stosowania. "Możliwe jest wystawienie recepty za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności – jeżeli od ostatniego zbadania pacjenta, którego wynikiem było wystawienie recepty na preparat zawierający środek odurzający grup I-N lub II-N, substancję psychotropową z grup II-P, III-P lub IV-P, lub prekursor kategorii 1, upłynęło nie więcej, niż 12 miesięcy" – podkreślił resort.
Rozporządzenie jest dostępne na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Na zgłaszanie uwag do proponowanych przepisów resort zdrowia dał pięć dni.