Będzie jeszcze trudniej dostać się do specjalisty. Ministerstwo Zdrowia wycofało projekt
Pandemia, wojna, kryzys ekonomiczny - to tylko kilka powodów, które mogą przyczyniać się do coraz częściej występujących problemów psychicznych i emocjonalnych w społeczeństwie. Jednocześnie dostęp do specjalistów jest utrudniony i wiele wskazuje na to, że może być jeszcze gorzej. Właśnie przepadł sejmowy projekt o umożliwieniu wizyt bez skierowania.
Projekt o braku skierowań przepadł
Lawinowy wzrost osób w kryzysie psychicznym, coraz częściej rozpoznawane stany depresyjne, podejmowane próby samobójcze - to wszystko obserwuje się w ostatnich latach wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Rozważano ponowne zniesienie skierowań do psychologa dla dorosłych, ale przygotowany projekt zawisł w próżni - i nie wiadomo, czy ta sytuacja się zmieni.
Zamiast procedowania w Sejmie, projekt dotyczący zniesienia skierowań do psychologa dla dorosłych, został podpięty do innego projektu, który z kolei dotyczy bezpieczeństwa dzieci w sieci. Po czym tenże projekt wycofano z prac sejmowych, co jednocześnie oznacza, że dla dorosłych pacjentów skierowanie do psychologa nadal będzie potrzebne.
Czy do psychologa potrzebne jest skierowanie?
W okresie epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego czasowo zniesiono zapotrzebowanie na skierowanie do psychologa. Przepis wygasł 1 lipca wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Ministerstwo Zdrowia planowało utrzymać przepis o braku skierowań w mocy. Z tych planów nic nie wyszło.
12 września miało odbyć się publiczne wysłuchanie projektu, ale finalnie się nie odbyło. Przyczyną jest wycofanie z prac parlamentarnych projektu nowelizacji ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie. Tym samym podpięty pod ten projekt przepis o zniesieniu skierowań do psychologa dla dorosłych również przepadł.
Zarówno pacjenci, jak i specjaliści podkreślają, że brak skierowań to bardzo ważny aspekt: pozwala ułatwić dostęp do specjalisty, skraca ścieżkę biurokratyczną, zmniejsza stygmatyzacje. Obecnie skierowania wymagają wizyty u psychologów, psychoterapeutów, a także przyjęcia do szpitala psychiatrycznego.
Nie wymaga się natomiast skierowania do psychiatry w trybie ambulatoryjnym, do leczenia uzależnień lub współuzależnień, do szpitala psychiatrycznego / oddziału psychiatrycznego w trybie nagłym. W sytuacjach nagłych można zgłosić się do szpitala psychiatrycznego bez skierowania, gdzie o przyjęciu decyduje lekarz. Skierowań do wymienionych specjalistów w ogóle nie potrzebują dzieci ani młodzież. Natomiast potrzebują zgody ustawowych przedstawicieli.
Ile ważne jest skierowanie do specjalisty?
Obecnie, aby umówić się na wizytę u psychologa, niezbędne jest więc skierowanie. Dobra wiadomość jest taka, że skierowania do specjalisty nie wygasają. Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl, skierowanie do poradni specjalistycznej jest ważne do czasu ustania przyczyny, z jakiej było wystawione. Wyjątkiem są skierowania do poradni rehabilitacyjnych, które muszą zostać zarejestrowane w wybranej placówce w ciągu 30 dni od daty wystawienia.