Będą pieniądze z Unii na profilaktykę

2015-04-21 11:59

Profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie groźnych, często zagrażających życiu chorób, co daje nam większe szanse na wyleczenie. Dobrze więc, że przeznaczona na nią będzie spora pula pieniędzy z Funduszy Europejskich.

Będą pieniądze Unii na profilaktykę
Autor: Thinkstockphotos.com

Długie kolejki w szpitalach i poradniach onkologicznych pokazują, że w Polsce nadal mamy duży problem z wczesnym wykrywaniem i leczeniem groźnych chorób. Niestety, choroby leczone w późnym stadium częściej kończą się śmiercią chorego, ich leczenie jest też dłuższe, trudniejsze i bardziej kosztowne. Z analizy NFZ wynika bowiem, że blisko 30 proc. wszystkich środków wykorzystywanych jest na leczenie zaledwie 1 proc. ubezpieczonych, którzy są najciężej chorzy. Zaniedbywanie profilaktyki jest nie tylko złe ze względu na zdrowie Polaków, ale także nieopłacalne. Dlatego warto wykorzystać na ten cel Fundusze Europejskie. Środki na profilaktykę zostały przewidziane w ogólnopolskim Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) oraz w programach regionalnych (RPO), które działają w każdym województwie.

POWER - z korzyścią dla pacjenta

W ramach POWER profilaktyka zdrowotna jest jednym priorytetów. Na dofinansowanie mogą tu liczyć projekty ukierunkowane na przeciwdziałanie schorzeniom, które najczęściej nie pozwalają nam na kontynuacje pracy zawodowej, czyli chorobom krążenia, nowotworowym, psychicznym, chorobom układu kostno-stawowo-mięśniowego i oddechowego.

Projekty mają mieć charakter badawczy lub edukacyjny oraz wspierać współpracę miedzy wysokospecjalistycznym ośrodkami a lekarzami tzw. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i szpitalami ogólnymi. Te ośrodki mają ze sobą ściśle współdziałać podczas leczenia pacjenta, zamiast (jak to ma miejsce obecnie) odsyłać go po skończeniu pewnego etapu leczenia. Beneficjentami tych programów mogą być uczelnie medyczne, szpitale kliniczne, instytuty badawcze, Narodowy Fundusz zdrowia, minister właściwy ds. zdrowia. Na dofinansowaniu skorzystać mają przede wszystkim pacjenci w wieku aktywności zawodowej z grup zagrożonych chorobami i lekarze pracujący w przychodniach, a także placówki świadczące taką opiekę. Działania dofinansowywane z POWER mają występować równolegle i wzajemnie się uzupełniać z tymi, na które przekazywane będzie dofinansowanie z programów regionalnych.

Profilaktyka chorób specyficznych dla regionów

RPO skupiać się będą na profilaktyce chorób specyficznych dla każdego regionu. Czyli takich, których programy ogólnopolskie nie obejmą w ogóle lub obejmą w niewystarczającym stopniu. Każde województwo ma swoją listę takich chorób. Mogą to być m.in. profilaktyka nowotworowa, raka jelita grubego, szyjki macicy, raka piersi, a także raka płuc. Znajdziemy na niej także np. wady rozwojowe dzieci, cukrzycę, choroby onkologiczne, układu krążenia i serca, układu oddechowego, trawiennego, kostno-stawowo-mięśniowego i zaburzenia psychiczne. Wsparcie mają uzyskać także te dziedziny medycyny, które mają za zadanie opiekę nad matką i dzieckiem. Chodzi tu głównie o położnictwo i ginekologię, neonatologię, pediatrię, kardiologię i kardiochirurgię dziecięcą, chirurgię, neurologię i psychiatrię dziecięcą, a także hematologię i onkologię dziecięcą. RPO wspierać będą również programy dotyczące zdrowia osób starszych.

To ci się przyda

Jeśli szukasz informacji na temat wsparcia z unijnych funduszy, zajrzyj na stronę internetową: www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Informacji bezpłatnie udzielają także specjaliści z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Listę Punktów i ich adresy znajdziesz na www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty

Polecany artykuł:

Starzejmy się w dobrym zdrowiu

Polecany artykuł:

Innowacje w rehabilitacji
Będą pieniądze z Unii na profilaktykę
Autor: fot. materiały prasowe
Będą pieniądze z Unii na profilaktykę
Autor: fot. materiały prasowe
Fundusze UE
Autor: materiały prasowe
Partnerzy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki