Będą bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65 plus. Minister podał szczegóły
Od nowego roku ma zostać wprowadzony program bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 65. roku życia oraz dla dzieci i młodzieży do 18 lat. Jak podkreślił szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, "od tempa procesu legislacyjnego zależy, co ewentualnie będzie można wdrożyć wcześniej". Padły też konkretne kwoty.
Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65 plus od stycznia
10 lipca 2023 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy rozszerzającej grupę uprawnionych do bezpłatnych leków o dzieci i młodzież do 18 lat oraz seniorów powyżej 65. roku życia. Jak przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w Wołominie, jest to też "podstawa do budowania nowej listy refundacyjnej, specjalnej listy (…), gdzie leki dostępne będą za darmo".
Szef MZ ujawnił, że były prowadzone dyskusje nie tylko nad zwiększeniem grupy wiekowej, ale także nad poszerzeniem dostępności leków dostępnych aktualnie w programie dla osób, które ukończyły 75 lat. – W tej chwili mamy (…) ponad 2 tys. leków dostępnych, ale celem jest doprowadzenie do sytuacji, kiedy pełna lista leków refundowanych, czyli ponad 4 tys. pozycji, będzie dostępna w tym programie 65 plus i 0-18 – dodał.
Jak podkreślił Niedzielski, "nie ma mowy o reformowaniu systemu opieki zdrowotnej bez dodatkowych nakładów". - Gwarancja, którą daliśmy w tzw. ustawie 7 proc., że te nakłady na system opieki zdrowotnej będą systematycznie rosły, jest gwarancją tego, że możemy podejmować nowe projekty, nowe programy - powiedział szef MZ. Jednym z tych nowych programów są darmowe leki dla seniorów 65 plus oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia.
Wiadomo, ile będzie kosztował nowy program
Od 2016 roku osoby powyżej 75. roku życia mogą korzystać z darmowych leków na receptę. Program Leki 75+, od momentu wdrożenia, kosztował budżet państwa łącznie 4,5 mld złotych. Minister zdrowia zwrócił uwagę, że wydysponowano taką kwotę dzięki lepszemu zarządzaniu finansami publicznymi i uszczelnieniu systemu podatkowego.
- Ten program w ostatnim roku pełnego funkcjonowania, czyli w 2022 roku, kosztował blisko 800 mln. To, co teraz zrobimy, wykonując ten krok poszerzenia grupy wiekowej, ale też zwiększając listę dostępnych leków, to jest dodatkowe 1,6 mld zł, czyli sumarycznie ten program będzie kosztował państwo w jednym roku prawie 2,4 mld – tłumaczył Niedzielski. Jego zdaniem "bez dodatkowych środków z systemu podatkowego nie byłoby stać państwa na to przedsięwzięcie".
Szef resortu zdrowia postrzega program bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów 65 plus jako "nowe otwarcie". - To jest pokazanie, że dostępność dla ludzi, którzy najbardziej wymagają opieki, są najbardziej narażeni - mówię tu przede wszystkim o seniorach - na wielochorobowość, jest priorytetem z punktu widzenia rządu i my tę decyzję właśnie podjęliśmy" – podsumował.