Bawoli kark może być objawem choroby. Jak się go pozbyć?
Bawoli kark to jedna z nieprawidłowości w wyglądzie, która może stać się powodem kompleksów i obniżonej samooceny. W takiej sytuacji często najpierw poszukujemy sposobów zakrycia czy usunięcia takiego defektu, a dopiero w dalszej kolejności poznania jego przyczyny. W tym artykule dowiesz się m.in. czym jest, o czym może świadczyć i dlaczego nie powinniśmy go mylić z tzw. wdowim garbem.
Spis treści
- Czym jest bawoli kark?
- Bawoli kark - kiedy występuje?
- Czym bawoli kark różni się od wdowiego garbu?
- Czy bawoli kark może zniknąć?
- Bawoli kark - sposoby leczenia
Czym jest bawoli kark?
Bawoli kark to określenie pogrubienia górnej części grzbietu. Jest ono wynikiem nadmiernego odkładania tkanki tłuszczowej w okolicy szyi i karku. Zaburzenie to dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety. Niejednokrotnie jest problemem natury estetycznej. Tym samym prowadzić może do kompleksów z tytułu jego posiadania. Należy mieć na uwadze, że wystąpienie bawolego karku to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim oznaka problemów chorobowych.
Bawoli kark - kiedy występuje?
Istnieją określone przyczyny doprowadzające do powstawania bawolego karku. Wśród nich możemy wyróżnić:
- Zespół Cushinga - to zespół różnych objawów wynikających z podwyższonego poziomu glikortykosteroidów we krwi. Glikortykosteroidy zaś są hormonami wytwarzanymi w naszym organizmie przez nadnercza. Znajdują się one jak sama nazwa wskazuje nadgórnymi biegunami nerek. W warunkach prawidłowych ich praca regulowana jest przez gruczoł położony wewnątrzczaszkowo zwany przysadką, który wytwarza w tym celu hormon adrenokortykotropowy. Pobudza on nadnercza do wytwarzania kortyzolu, jednego z glikortykosteroidów. Tak więc zespół Cushinga może być wynikiem guza przysadki wytwarzającego hormon adrenokortykotropowy, innego guza wytwarzającego ten hormon, czy też guza nadnerczy wytwarzającego kortyzol. Najczęstszą przyczyną zespołu Cushinga jest jednak przyczyna zewnętrzna - czyli przyjmowanie glikortykosteroidów w przebiegu leczenia różnych stanów chorobowych. Leki te znajdują zastosowanie m.in. w leczeniu astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, reumatoidalnego zapalenia stawów czy w zmniejszaniu ciśnienia wewnątrzczaszkowego w przebiegu chorób nowotworowych. Wśród znanych stosowanych glikortykosteroidów wyróżnia się się prednizon, hydrokortyzon czy metyloprednizolon. Ogólnie rzecz ujmując, glikortykosteroidy odpowiadają m.in. za prawidłowy metabolizm, transport i gromadzenie tłuszczów. Ich nadmiar w organizmie może więc prowadzić do otyłości centralnej. Oznacza to gromadzenie tkanki tłuszczowej w środkowych częściach ciała, takich jak: tułów, brzuch, twarz („twarz księżycowata”), czy właśnie kark. Nakierowanie na Zespół Cushinga jako przyczynę bawolego karku może ułatwić współwystępowanie innych objawów tego zespołu takich jak czerwone rozstępy na skórze, szczupłe kończyny, osłabienie siły mięśniowej, łatwe męczenie się oraz podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.
- Terapia antyretrowirusowa (HAART) stosowana u pacjentów z nabytym zespołem niedoboru odporności (AIDS) spowodowanym przez wirusa HIV - może wiązać się z działaniem niepożądanym pod postacią tzw. lipodystrofii. Jest to zaburzenie redystrybucji tkanki tłuszczowej, które charakteryzuje się utratą tkanki tłuszczowej (tzw. lipoatrofią) w obrębie twarzy, kończyn i pośladków oraz rozrostem tkanki tłuszczowej w obrębie jamy brzusznej, tułowia i karku(bawoli kark).
- Choroba Madelunga - to bardzo rzadka choroba związana z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Najczęściej dotyka ona mężczyzn w średnim wieku mieszkających w krajach położonych nad Morzem Śródziemnym. Cechuje się zaburzeniem metabolizmu lipidów. Dochodzi w niej do symetrycznego odkładania tkanki tłuszczowej głównie w okolicy podpotylicznej, szyi, tułowia czy twarzy. W tej rzadkiej chorobie również może dojść do powstania bawolego karku.
Czym bawoli kark różni się od wdowiego garbu?
Mimo, iż bawoli kark i wdowi garb dotyczą zgrubienia powstałego na karku, oznaczają dwie różne nieprawidłowości. Wdowi garb jest to określenie łukowatego wygięcia części szyjno-piersiowej kręgosłupa. Skrzywienie kręgosłupa w ten sposób, określane jest mianem kifozy. Powstanie wdowiego garbu może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest przewlekła wadą postawy pod postacią pochylenia do przodu. Wdowi garb może być również wynikiem zmian degeneracyjnych w przebiegu osteoporozy.
Czy bawoli kark może zniknąć?
Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Zniknięcie bawolego karku jest uzależnione od przyczyny, która doprowadziła do jego powstania. Dlatego ważne jest podjęcie postępowania diagnostycznego, które umożliwi jej znalezienie. Pozwoli to podjęcie odpowiednich działań prowadzących do zniknięcia bawolego karku.
Bawoli kark - sposoby leczenia
Gdy przyczyną powstania bawolego karku jest działanie niepożądane określonych leków należy zmodyfikować leczenie. Może oznaczać to zmianę stosowanych leków na inne, zmniejszenie dawki leku, czy nawet przerwanie leczenia. Należy podkreślić, że każde z tych działań powinno być przeprowadzone wyłącznie przez lekarza. Co więcej może on zalecić odpowiednią dietę czy aktywność fizyczną, które to umożliwią zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Jeśli bawoli kark wytworzył się w przebiegu Zespołu Cushinga, tu postępowanie uzależnione jest od przyczyny jego powstania, począwszy od usunięcia guza przysadki produkującego hormon adrenokortykotropowy, po stosowanie leków zmniejszających produkcję kortyzolu oraz blokujących jego działanie na tkanki. Co ciekawe, w niektórych przypadkach w usunięciu bawolego karku pomocne są zabiegi chirurgiczne i liposukcja. Jednakże należy skupić się na leczeniu podstawowej przyczyny. Umożliwi to zmniejszenie ryzyka nawrotu problemu, jakim jest bawoli kark.
Porady eksperta