Bakterie coli w wodzie butelkowanej. Sprawdź, czy masz taką w domu
W wodzie butelkowanej wykryto bakterie coli. Sanepid apeluje, aby nie spożywać wody z zakażonej partii. W rozlewni produkującej zanieczyszczoną wodę wstrzymano pracę, aż do czasu poprawy jakości.
Bakterie coli w źródlanej wodzie butelkowanej
Zanieczyszczenie bakteriami coli wykryto w wodzie niegazowanej Alfred. Problem dotyczy wód źródlanych butelkowanych o pojemności 330 ml, z numerem partii 07.11.23. Woda produkowana jest w rozlewni w Chmielniku w województwie podkarpackim.
Na ten moment nie jest znane źródło zanieczyszczeń. Bakterie coli, chociaż znane se są jako bakterie kałowe, mogą mieć również naturalne środowiskowe pochodzenia. Mogą być obecne w glebach, wodach, w materiałach roślinnych. Bytują także w przewodzie pokarmowym ludzi oraz zwierząt stałocieplnych.
Partia wody zanieczyszczona bakteriami coli
W związku ze stwierdzeniem zanieczyszczeń powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie wydał komunikat, w którym informuje, że woda Alfred niegazowana o pojemności 330 ml, nr partii i zarazem data minimalnej trwałości 07.11.23, produkowana przez Chmielnik Zdrój (powiat rzeszowski, województwo podkarpackie), nie nadaje się do spożycia.
Ponadto wydano decyzję o wstrzymaniu produkcji i zakazie obrotu wodą produkowaną we wspomnianym zakładzie, dopóki nie zostanie potwierdzona poprawa jakości wody.
Zatrucia salmonellą w żłobkach i przedszkolach
To niejedyne problemy z zanieczyszczeniem produktów spożywczych w tym rejonie. W sierpniu w kilku niepublicznych żłobkach i przedszkolach w Rzeszowie stwierdzono zatrucia salmonellą u dzieci. Źródła zatruć oficjalnie dotychczas nie podano, ale nieoficjalnie ustalono, że wszystkie placówki, w których stwierdzono zachorowania, były obsługiwane przez tę samą firmę cateringową.