Bakterie E-coli w lodach z automatu. Najgorzej jest nad morzem

2024-07-17 11:02

W całym województwie zachodniopomorskim pobrano łącznie 205 próbek lodów z automatów, a 37 proc. z nich (75) zostało zakwestionowanych. Znaleziono m.in. bakterie E-coli, czyli tzw. bakterie kałowe. Ich spożycie grozi zatruciem.

Lody nad polskim morzem pod lupą sanepidu. To w nich znaleziono
Autor: fot. Getty Images Lody nad polskim morzem pod lupą sanepidu. To w nich znaleziono

Sanepid: bakterie w próbkach lodów

Wakacje w pełni. Wiele osób jako kierunek swoich letnich destynacji wybiera polskie morze. By osłodzić sobie wypoczynek, wybieramy pyszne i zimne lody, które można kupić niemal na każdym kroku. Okazuje się jednak, że taki deser może mieć nieprzyjemny finał.

W samym pasie nadmorskim (obejmującym powiaty gryficki, kamieński, kołobrzeski, koszaliński, sławieński oraz miasto Świnoujście) pobranych zostało 90 próbek. Niestety w aż połowa z nich została zakwestionowana. W całym województwie z kolei pobrano 205 próbek, z których aż 37 proc. (75) zostało zakwestionowanych.

Rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, Małgorzata Kapłan, powiedziała, że zostały one zakwestionowane ze względu na zawyżoną liczbę bakterii E-coli (z rodziny Enterobacteriacae).

Enterobakterie to bakterie, które są obecne w układzie pokarmowym każdego z nas. Jeśli jednak spożyjemy produkt, w którym znajdują się te bakterie, to u osób z obniżoną odpornością oraz z chorobami układu pokarmowego mogą one powodować  dolegliwości żołądkowo-jelitowe. 

Duża ich ilość świadczy o tym, że nie zachowano należytej higieny w procesie produkcji lodów z automatów. Na szczęście w próbkach nie wykryto drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak Salmonella czy Listeria monocytogenes.

Upały w Polsce. Jak Polacy sobie z nimi radzą?

Sanepid ostrzega: e-coli w lodach nad morzem

W zależności od poziomu zanieczyszczeń oraz wyników wcześniejszych kontroli, podejmowane były różne działania nadzorowe - poinformowała Kapłan.

W związku z wynikami, sanepid wydał siedem decyzji administracyjnych nakazujących przeprowadzenie skutecznych procesów mycia i dezynfekcji sprzętu, powierzchni produkcyjnych oraz przedłożenia wyników badań potwierdzających ich skuteczność. W pozostałych przypadkach poinformowano o konieczności wzmożenia działań sanitarnych.

Porównując wyniki do lat ubiegłych można łatwo stwierdzić, że wskaźnik kwestionowanych próbek jest niższy. W 2022 roku na 195 próbek zakwestionowanych zostało 88 (44 proc.). Rok później na 215 próbek, zakwestionowanych zostało 90, czyli 42 proc. Wskaźnik spada więc z roku na rok. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki