Bagatelizowała objawy raka, bo bała się kolonoskopii. "Umrę w ciągu roku"
Niektóre nowotwory długo nie dają żadnych objawów, dlatego tak ważna jest profilaktyka, która pomaga wykryć zmiany na wczesnym etapie. Okazuje się jednak, że są przypadki, kiedy choroba daje o sobie znać, ale z jakichś powodów bagatelizujemy problem. Przykładem może być historia 31-letniej kobiety, która bała się kolonoskopii.
Odkąd powstały media społecznościowe dystans dzielący ludzi i ich historie ciągle ulega zmianie. Dowiadujemy się o rzeczach i sytuacjach z odległym krajów opisujących życie ludzi, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Jedną z takich platform jest Reddit. To tam często pojawiają się obszerne posty opowiadające czyjąś historię, padają pytania, czy prośby o radę. Uwagę mediów przykuł jeden druzgocący wpis.
Ma nieco ponad 30 lat i czeka na śmierć. “To moja wina”
Młoda kobieta sześć dni temu poinformowała na portalu Reddit, że od trzech lat boryka się z objawem, który wskazywał na raka, ale bała się kolonoskopii. 31-latka oddaje krwawe stolce i dziś wie, że choruje na raka jelita grubego w ostatnim stadium.
- To moja wina. Nie powiedziałam o tym nawet mojej rodzinie, ponieważ nie chcę przedłużać ich cierpienia. Brzmi to okropnie, ale robię to dla ich dobra. Nie mogą mi pomóc, więc po co mają cierpieć? - pisze zdołowana kobieta.
Co gorsza, w dalszej części udostępnionego postu przyznaje, że nie chce już szukać metod walki z rakiem, nie chce się leczyć, bo to przedłuży jej życie na chwilę, ale nie uratuje, nie wyleczy na stałe. Pod jej słowami pojawiło się mnóstwo komentarzy.
Nie brakowało osób, które dały jej ogrom wsparcia, ale także innych ludzi, którzy mają za sobą leczenie raka jelita grubego. Przyznali, że także pamiętają moment kiedy chcieli się poddać, ale zawsze warto walczyć do samego końca. Ostatecznie głosy innych uspokoiły kobietę i ta postanowiła dać sobie szansę.
- Zamierzam się leczyć i nie zamierzam się jeszcze poddawać. Dziękuję za zrozumienie i wsparcie. Naprawdę to doceniam i jestem bardzo wdzięczna za współczucie i słowa mądrości. Naprawdę tego potrzebowałam i jestem bardzo wdzięczna. Wczoraj było ciężko, ale dzisiaj jest lepiej i to dzięki wam wszystkim, którzy wyciągnęliście mnie z dołka i daliście mi kilka cennych rad - zaktualizowała swój wpis 31-letnia użytkowniczka portalu Reddit.
Rak jelita grubego objawy i czynniki ryzyka
Lekarze wciąż alarmują, że wielu zgonów spowodowanych rakiem jelita grubego czy inną chorobą nowotworową można by uniknąć, gdyby pacjenci korzystali z profilaktyki. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie oraz drugą najczęstszą przyczyną zgonów związanych z rakiem.
Niestety choroba ta jest bardzo często diagnozowana już w zaawansowanym stadium, gdzie możliwości leczenia są ograniczone. Powodem jest między innymi to, że rak jelita grubego na początku nie daje żadnych objawów, a pacjenci, którym nic nie dolega, niezbyt chętnie udają się na badania profilaktyczne.
WHO podaje także typowe objawy raka jelita grubego, których nie wolno lekceważyć, a obserwując je w swoim organizmie, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem:
- zmiany w nawykach jelitowych, takie jak biegunka, zaparcia lub zwężenie stolca,
- krew w stolcu (krwawienie z odbytu), jasnoczerwona lub ciemna i przypominająca smołę,
- skurcze brzucha, ból lub wzdęcia, które nie ustępują,
- niewyjaśniona utrata masy ciała, która jest nagła i utrata masy ciała bez wysiłku,
- uczucie ciągłego zmęczenia i braku energii, nawet przy wystarczającej ilości odpoczynku,
- niedokrwistość z niedoboru żelaza spowodowana przewlekłym krwawieniem, powodująca zmęczenie, osłabienie i bladość.
Specjaliści wymieniają również czynniki ryzyka, które wpływają na występowania raka jelita grubego. Pierwszą kwestią jest wiek, dlatego osoby po 50 roku życia powinny bezwzględnie poddać się kolonoskopii w celu wykluczenia ewentualnych zmian w obrębie jelita grubego.
Nie bez znaczenia są również predyspozycje genetyczne oraz styl życia. WHO wskazuje, że na raka jelita grubego narażone są osoby, które:
- spożywają dużo przetworzonego mięsa,
- unikają warzyw i owoców,
- prowadzą siedzący tryb życia,
- palą papierosy,
- nadużywają alkoholu.
Zdaniem WHO zmiana stylu życia i regularne badania przesiewowe mogą pomóc w zapobieganiu rakowi jelita grubego. Warto dodać, że kolonoskopia jest bezbolesnym badaniem i trwa około 20 minut. Jeśli jednak pacjent z jakichś względów bardzo się boi, to lekarz może wykonać kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym, ale wcześniej musi mieć pewność, że w przypadku danego pacjenta nie zachodzą przeciwwskazania do podania środka usypiającego.