Badanie: znany lek na osteoporozę może znacząco zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2
Chorzy na cukrzycę są bardziej narażeni na złamania związane z osteoporozą. Naukowcy postanowili więc sprawdzić, czy leczenie osteoporozy może wpłynąć na metabolizm glukozy. Wyniki badania okazały się zaskakujące: okazało się, że znany lek na osteoporozę może zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2 aż o 36 proc.
Osteoporoza jest chorobą charakterystyczną dla osób chorych na cukrzycę typu 1, u których gęstość kości jest mniejsza, niż u osób bez tej choroby - ryzyko złamania jest u nich nawet 12-krotnie większe. Ma to prawdopodobnie związek z brakiem insuliny i niedoborem insulinopodobnego czynnika wzrostu, niezbędnego do prawidłowej mineralizacji kości.
U chorych na cukrzycę typu 2 jest inaczej: badania densytometryczne pokazują, że gęstość ich kości jest niejednokrotnie wyższa, niż u osób bez tej choroby, jednak w tej grupie pacjentów aż dwukrotnie częściej dochodzi do złamań, co ma prawdopodobnie związek z niższą jakością tkanki kostnej.
Przeprowadzone w 2014r badania dowiodły, że niektóre leki przeciwcukrzycowe mogą mieć korzystny wpływ na mineralizację kości, zapobiegając złamaniom związanym z osteoporozą u diabetyków.
Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aalborg w Danii postanowili zaś sprawdzić to, czy leki na osteoporozę mogą mieć wpływ na metabolizm glukozy. Badacze przeprowadzili analizę obserwacyjną dotyczącą wpływu alendronianu, leku pierwszego rzutu w leczeniu osteoporozy, na ryzyko cukrzycy typu 2.
Przeanalizowali dokumentację szpitalną z lat 2008-2018, dostępną w duńskim Krajowym Rejestrze Pacjentów i wybrali pacjentów w wieku powyżej 50 lat, u których po 2008 rozwinęła się cukrzyca typu 2.
Następnie każdą z tych osób dopasowali losowo do grupy 3 innych, również losowo wybranych, pacjentów bez cukrzycy. W sumie w badaniu przeanalizowano dane 163 588 osób z cukrzycą typu 2 i 490 764 osób z grupy kontrolnej. Ich średni wiek wynosił 67 lat, a 45 proc. stanowiły kobiety. Kolejnym krokiem była analiza wykupionych leków (dane pochodziły z duńskiej bazy danych o receptach) - naukowcy sprawdzili w ten sposób, którzy uczestnicy badania stosowali alendronian i jak wpłynęło to na rozwój cukrzycy typu 2.
Okazało się, że pacjenci zażywający ten lek mieli aż o 36 proc. niższe prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2, niż osoby, które go nie zażywały. Efekt zależny był od czasu przyjmowania leku: im dłużej trwała terapia, tym ryzyko cukrzycy było niższe. Osoby przyjmujące alendronian przez ponad 8 lat były o 53 proc. mniej narażone na cukrzycę typu 2, niż pacjenci, którzy go nie stosowali.
Wyniki badania mogą sugerować, że lek na osteoporozę może chronić przed rozwojem cukrzycy typu 2. Naukowcy podkreślają jednak, że była to analiza obserwacyjna i konieczne są dalsze badania, które potwierdziłyby uzyskany wynik, wyjaśniłyby mechanizm działania leku i jego wpływ na metabolizm glukozy. Wyniki badania zaprezentowano na dorocznym kongresie European Association for the Study of Diabetes.
Porady eksperta